środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`88

 DWÓJKA CZY DZIESIĄTKA?

Eliminacje

Do konkursu zgłosiło się ponad tysiąc dziewcząt. Na eliminacjach wybrano 19 miss regionów, które zakwalifikowano do półfinału. Ponad 100 dziewcząt nadesłało zdjęcia do Biura Miss Polonia, na podstawie których część pretendentek zaproszono do udziału w eliminacjach ogólnopolskich w Olsztynie. Łącznie z 38 półfinalistek zakwalifikowano 16 dziewcząt do finału.


Finalistki

01. Ewa Bakalarska, Warszawa
02. Joanna Gapińska, Szczecin
03. Małgorzata Dybuś, Gorzów Wlkp.
04. Katarzyna Siudak, Kielce
05. Małgorzata Pawluk, Szczecin
06. Mirosława Kufka, Kielce
07. Małgorzata Sławińska - wycofała się
08. Grażyna Rysik, Olsztyn
09. Bożena Brożyna, Łódź 
10. Róża Gołasiewicz, Gdańsk 
11. Iwona Bukowska, Bielsko-Biała 
12. Lidia Kidacka, Puławy
13. Beata Bednarska, Szczecin
14. Irena Załęcka, Radom
15. Elżbieta Lebioda, Warszawa 
16. Anna Winnicka, Sochaczew


Zgrupowanie najpierw odbyło się w Piechowicach k. Jeleniej Góry. Drugie zgrupowanie miało miejsce w domu wczasowym PKP w Wieżycy. Odbył się również cykl koncertów promocyjnych w Piotrkowie Trybunalskim, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Mrągowie.

Atmosfera w grupie finalistek była bardzo dobra. Do faworytek zaliczano Różę Gołasiewicz i Joannę Gapińską. "Wieczór Wybrzeża" typował do korony również Mirosławę Kufkę, a czasopismo TIM stawiało na Elżbietę Lebiodę. W plebiscytach Czytelników zwyciężała Róża Gołasiewicz - została Miss Sztandaru Młodych, Dziennika Bałtyckiego i Dziennika Ludowego.


Plener fotograficzny miał miejsce na terenie zabytkowego hipodromu „Legii” w Warszawie oraz w salonie wystawowym firmy Toyota w Radości.


Plener fotograficzny


Finał
Finał odbył się 16 lipca 1988r. w Operze Leśnej w Sopocie.

W charakterze gościa specjalnego przybyła Miss Świata`87 Ulla Weigerstorfer.
Koncert prowadzili Wojciech Mann i Krzysztof Materna.
Jedenastoosobowe jury obradowało pod przewodnictwem red. Stanisława Włodarskiego z telewizji warszawskiej.
Walcząc o Toyotę finalistki wystąpiły w sukniach wieczorowych, koktajlowych, kowbojskich (spódnice, bolerka, kapelusze), sportowych (krótkie spodenki i bluzeczki) oraz kąpielowych.

Marek Przybylik z Życia Warszawy tak relacjonował:

"Jedną interesuje drzewo genealogiczne, drugą zwiedzenie Placu Czerwonego. Pasją kolejnej jest taniec współczesny. Ta chciałaby znaleźć szczęście, a tamta wydrukować swoje wiersze. Jedna jest ciekawa świata, a drugą cechuje praktycyzm życiowy, choć bywa też romantyczna. Lubią rosół, makaron z truskawkami, ślimaki i rybę po grecku, i kurczaka pieczonego, i barszcz z uszkami. Aż dziw, że takie szczupłe. Sympatią jest Piotruś i Romeo, innej Ares, Darek oraz Marek. Sympatią jest też Michaił, by nie było wątpliwości z nazwiskiem. Jedna strzela, inna się gimnastykuje, gra w tenisa, piłkę ręczną, dzierga na drutach i jeździ na nartach. Biust zbiorowy ma 1329cm, talia o 4 metry węższa, biodra łącznie mierzą 1389cm. To znacznie więcej niż dąb Bartek. Gdyby ustawić je jedna na drugiej sięgnęłyby 25m i bez wysiłku mogłyby zajrzeć w okno na dziesiątym piętrze przeciętnego bloku. Imponująca, nieprawdaż, statystyka".W 1988r. finalistki zaprezentowały się w strojach kąpielowych przypominających gimnastyczne. Na pierwszym planie Bożena Brożyna (zielony), Iwona Bukowska (niebieski) i Beata Bednarska (zielony)Najpiękniejszy występ - walc cesarski, zatańczony wspólnie z tancerzami z Gdańskiego Zespołu Tanecznego

Joanna z nr 2 czy Róża z nr 10? - wiadomo było, że koronę musi założyć jedna z nich
Pytania dla finałowej piątki opracował Lucjan Kydryński. Każda finalistka odpowiadała na trzy pytania zadawane przez W. Manna i K. Maternę. Odnotujmy niektóre...


Wojciech Mann:  Miss Polonia powinna być panną, ale gdy już przekaże koronę następczyni może wyjść za mąż. Gdyby małżeńskie oferty złożyli Pani wówczas: Tadeusz Drozda, Zbigniew Boniek, Wojciech Młynarski, Martina Navratilova i  Minister Krawczuk i gdyby musiała Pani zdecydować się na kogoś z tego grona, to kogo by Pani wybrała na męża?

Joanna Gapińska: Tadeusza Drozdę, gdyż jest to niezwykle sympatyczny człowiek o niesamowitym poczuciu humoru.


..................................................


 

Krzysztof Materna:  Najzdrowsze dla zdrowia, zdaniem lekarzy, są długie, codzienne spacery, odrobinę mniej zdrowa jest jazda na rowerze, natomiast żadnych korzyści dla organizmu, wręcz przeciwnie nawet, nie daje jazda samochodem. Czy zatem jeśli wygra Pani finał i Toyotę to idąc za głosem rozsądku zrezygnuje Pani z tej nagrody czy też postanowi Pani już w tak młodym wieku prowadzić niezdrowy tryb życia w samochodzie Toyota?

Bożena Brożyna: zdziwię Pana, ponieważ pogodzę jedno i drugie - będę pchać Toyotę


...............................................
Wojciech Mann:  Najzdrowsze dla zdrowia, zdaniem lekarzy, są długie, codzienne spacery, odrobinę mniej zdrowa jest jazda na rowerze, natomiast żadnych korzyści dla organizmu, wręcz przeciwnie nawet, nie daje jazda samochodem. Czy zatem jeśli wygra Pani finał i Toyotę to idąc za głosem rozsądku zrezygnuje Pani z tej nagrody czy też postanowi Pani już w tak młodym wieku prowadzić niezdrowy tryb życia w samochodzie Toyota?

Róża Gołasiewicz: możliwe jest pogodzenie spacerów, jazdy na rowerze i jazdy samochodem.

Wojciech Mann: Rozumiem, gdybym miał Toyotę to też bym bez przerwy jeździł rowerem.


................................................


Krzysztof Materna: Najzdrowsze dla zdrowia, zdaniem lekarzy, są długie, codzienne spacery, odrobinę mniej zdrowa jest jazda na rowerze, natomiast żadnych korzyści dla organizmu, wręcz przeciwnie nawet, nie daje jazda samochodem. Czy zatem jeśli wygra Pani finał i Toyotę to idąc za głosem rozsądku zrezygnuje Pani z tej nagrody czy też postanowi Pani już w tak młodym wieku prowadzić niezdrowy tryb życia w samochodzie Toyota?

Iwona Bukowska: korzystałabym ze wszystkiego

...................................................


Najzdrowsze dla zdrowia, zdaniem lekarzy, są długie, codzienne spacery, odrobinę mniej zdrowa jest jazda na rowerze, natomiast żadnych korzyści dla organizmu, wręcz przeciwnie nawet, nie daje jazda samochodem. Czy zatem jeśli wygra Pani finał i Toyotę to idąc za głosem rozsądku zrezygnuje Pani z tej nagrody czy też postanowi Pani już w tak młodym wieku prowadzić niezdrowy tryb życia w samochodzie Toyota?

Elżbieta Lebioda: Toyotę - z mężczyzną, a na rowerze sama

..............................................................


Przyznane tytuły komplementarne:


Małgorzata Dybuś
Wyniki

Miss Foto - Małgorzata Dybuś z Gorzowa Wielkopolskiego, absolwentka Liceum Plastycznego,

Miss Publiczności - Róża Gołasiewicz,
Miss Gracja - Bożena Brożyna,
Miss Elegancja - Joanna Gapińska.


IV Wicemiss - Elżbieta Lebioda z Warszawy,
III Wicemiss - Bożena Brożyna z Łodzi,
II Wicemiss - Iwona Bukowska z Bielska-Białej,
I Wicemiss - Róża Gołasiewicz z Gdańska, studentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim.
Miss Polonia`88 - Joanna Gapińska ze Szczecina, studentka Instytutu Kultury Fizycznej. Joanna Gapińska wzięła udział w konkursie za namową przyjaciółki Lidii Wasiak, Miss Polonii`83. Nie startowała w wyborach regionalnych lecz wysłała swoje zdjęcie bezpośrednio do Biura Miss Polonia i została zaproszona do udziału w półfinałach. Przed konkursem trenowała gimnastykę artystyczną w "Pogoni Szczecin" i prowadziła aerobic w jednym ze szczecińskich klubów sportowych.

Wystąpiła 17 listopada 1988 r. w konkursie Miss World`88 w Londynie. Była zaliczana do trzech faworytek. M. in. "Daily Star" pisał przed konkursem Miss World`88: "...drugą faworytką do tytułu Miss  Świata jest 20-letnia Miss Polonia Joanna Gapińska, studentka AWF...".
Nie udało się jej jednak zakwalifikować do finału. Po powrocie z konkursu na lotnisku powiedziała dziennikarzom, proroczo jak się okazało: "Mnie się nie udało, ale być może za rok zwyciężczynią będzie Miss Polonia`89".

Następny konkurs to Miss Models Today we Włoszech (wraz z Renatą Fatlą) i Miss Charm w Moskwie 22 stycznia 1989r.  (gdzie reprezentowała Polskę wraz z Różą Gołasiewicz i Iwona Bukowską) - również bez laurów. I wreszcie ostatni, szczęśliwy konkurs - 23 maja 1989 r. na Miss Universe w Cancun, gdzie została wybrana III Wicemiss.

Pracowała jako modelka w agencji Elite w Kanadzie i USA. Wyszła za mąż na biznesmena polskiego pochodzenia i mieszka w Chicago. W Polsce pojawiła się na premierze książki o Miss "A jednak warto" w 2007 r.

Wywiad w 2014 r. zobacz.III Wicemiss Polonia`88 Bożena Brożyna, Miss Ziemi Łódzkiej`88, zrobiła karierę jako modelka i fotomodelka -  pracowała w Polsce m. in. dlaTelimeny oraz w Paryżu.


IV Wicemiss Polonia`88 i Miss Mazowsza`88 zobacz Elżbieta Lebioda przywiozła pierwsze zwycięstwo dla Polski na międzynarodowych wyborach - została Queen of the World`89 w Baden-Baden. Pracowała jako modelka i fotomodelka.Elżbieta LebiodaWspomnienia finalistki Ewy Bakalarskiej: tutaj.

Wspomnienia finalistki Grażyny Rysik: tutaj i tutaj oraz foto.

 .......................................................................................
Udział w konkursach międzynarodowych:

Joanna Gapińska - Miss World`89, bez sukcesu, Miss Charm`89 - Top15, Miss Universe`89 - III Wicemiss
Róża Gołasiewicz - Miss Charm`89 - tytuły III Wicemiss i Miss Foto, Mrs Polonia`91- główny tytuł
Iwona Bukowska - Miss Charm`89 - miejsce w Top15;
Elżbieta Lebioda - Queen of the World`89 - główny tytuł 

1 komentarz:

  1. Na Miss Charm brały udział Gapińska, Bukowska i Gołasiewicz (wszystkie weszły do top 15) a Róża zdobyła 4 miejsce i tytuł Miss Foto. Joanna Gapińska odniosła ogromny sukces zdobywając 4 miejsce na Miss Universe 1989. Brawo! Róża Gołasiewicz po wyjściu za mąż zdobyła jako Róża Gołasiewicz-Klat tytuł Mrs. Polonia 1991. Brawo!

    OdpowiedzUsuń