środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`89

 NIE CHCIAŁABYM BYĆ GWIAZDĄ, CHCIAŁABYM POZOSTAĆ SOBĄ


Eliminacje
 
Po serii wyborów regionalnych oraz półfinale w Radomiu zakwalifikowano do ścisłego finału 16 pretendentek do korony.


Finalistki

01. Renata Ostrowska,Skarżysko Kamienna (166/84/58/88)
02. Monika Pastuszak, Warszawa (167/83/60/88)
03. Anna Kaczyńska, Pabianice (167/82/58/89)
04. Żaneta Katkowska, Szczecin (169/88/58/90)
05. Małgorzata Kobylińska, Warszawa (172/88/61/92)
06. Katarzyna Winniczuk, Warszawa (172/88/64/92)
07. Beata Buniowska, Rzeszów (170/86/58/86)
08. Agnieszka Angelo, Radom (172/88/58/90)
09. Aneta Kręglicka, Gdańsk (172/88/58/88)
10. Anna Oskierka, Szczecin (172/84/58/87)
11. Sylwia Borucka, Poznań (175/89/60/91)
12. Małgorzata Obieżalska, Łódź (174/86/60/88)
13. Magdalena Kopczyńska, Toruń (174/86/60/88)
14. Joanna Wieczorek, Częstochowa (173/90/58/90)
15. Anna Kluźniak, Kielce (173/86/58/90)
16. Monika Łazowska, Kielce (177/90/62/92)Finalistki przygotowywały się do wyborów m. in. w Wieżycy w Szwajcarii Kaszubskiej.
Plenery fotograficzne miały miejsce w Wieżycy oraz w Muzeum Wsi Radomskiej. Wewnętrzny plebiscyt wśród finalistek na najpiękniejszą wygrała Aneta Kręglicka.

Finał
Finałowa gala odbyła się 16 lipca 1989 r. w Operze Leśnej w Sopocie.
Nagrodą główną była Toyota Carina II.
Koncert prowadzili Anna Wanda Głębocka i Marek Gajewski.
Gościem honorowym była Miss Texasu Stephanie Keuhne, wśród gości były też Miss Wilna i Miss Leningradu.
Jedenastoosobowe jury obradowało pod przewodnictwem aktora Tadeusza Plucińskiego.
Centralnym punktem dekoracji drugi rok z rzędu był neon w kształcie korony.

Prezentacja w sukniach wieczorowych własnego pomysłu:

Żaneta Katkowska, Agnieszka Angelo, Monika Pastuszak, Katarzyna WinniczukSylwiana Borucka, Beata Buniowska
Żaneta Katkowska

Bolero:


Na czele grupy Agnieszka Angelo i Aneta Kręglicka


Aneta Kręglicka: "Wszyscy liczyli na mnie w kwestii choreografii, organizatorzy trzymali kciuki, żebym się nie pomyliła. Wiadomo było, że jeśli pójdę w złą stronę albo pozmieniam kroki, na scenie zrobi się totalny bałagan, bo reszta dziewczyn patrzy tylko na mnie." (InStyle, wrzesień 2013)


W części artystycznej wystąpiła Monika Borys
 


oraz Andrzej Zaucha, Wały Jagiellońskie, Żuki i Tadeusz Drozda.


Do finałowej 10 weszły kandydatki z nr: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16Kandydatki z top10 wychodziły na scenę w kostiumach kąpielowych w kwiaty.


Finałowej piątce zadano pytanie: Jest Pani w ścisłym finale i ma szanse na wygraną. Czy chciałaby Pani zostać gwiazdą i dlaczego?

Odpowiedzi:

Żaneta Katkowska: Nie, gdyż jestem z natury tchórzliwa i nie wiem czy podołałabym temu zadaniu.
Agnieszka Angelo: Nie, gdyż nie jest to zgodne z moją osobowością.
Aneta Kręglicka: Nie chciałabym zostać gwiazdą, chciałabym zostać przede wszystkim sobą.Wyniki

Miss Foto - Agnieszka Angelo
Miss Gracja - Agnieszka Angelo
Miss Elegancja - Agnieszka Angelo
Miss Publiczności - Żaneta Katkowska

IV Wicemiss Polonia`89 - Małgorzata Obieżalska z Łodzi, Miss Ziemi Łódzkiej`89 oraz Miss Publiczności i Miss Elegancji,
III Wicemiss Polonia`89 - Monika Łazowska z Kielc, Miss Ziemi Kieleckiej`89, 
II Wicemiss Polonia`89 - Żaneta Katkowska ze Szczecina, studentka Instytutu Kultury Fizycznej w Szczecinie,Aneta Kręglicka i Agnieszka Angelo w oczekiwaniu na werdykt:
Aneta Kręglicka: "Wygrana była dla mnie zaskoczeniem, bo niemal do końca imprezy stałam jak sierotka, bez żadnej szarfy. Agnieszka zebrała prawie wszystkie, byłam pewna, że dostanie też koronę". (InStyle, wrzesień 2013)


I Wicemiss Polonia`89 - Agnieszka Angelo z Radomia, Miss Ziemi Radomskiej,


 
I wszystko już wiadomo - najpiękniejszą zostaje Aneta Kręglicka: 
Miss Polonia`89 - Aneta Kręglicka ze Szczecina, studentka Ekonomiki i Organizacji Obrotu Towarowego i Usług Uniwersytetu Gdańskiego. 

 Dzisiaj niemal nikt już o tym nie pamięta, ale werdykt przyznający koronę Anecie Kręglickiej widownia Opery Leśnej przyjęła gwizdami. Faworytkami publiczności były bowiem pięknie opalona blondynka Żaneta Katkowska i efektowna brunetka Agnieszka Angelo.
Na konferencji prasowej pierwsze pytanie zadane Miss Polonii było prowokujące: Czy zgadza się pani z werdyktem jury?

Po koncercie odbył się bal w hotelu "Gdynia". Na nim sponsor obiecał ufundować I Wicemiss Agnieszce Angelo w ramach pocieszenia Toyotę, model odrobinę skromniejszy ten dla Miss Polonii. Dodatkowo Agnieszka Angelo i Żaneta Katkowska miały otrzymać po Fiacie 126 p.


Aneta Kręglicka, Miss Wybrzeża`89 była wyjątkową Miss. Była piękna - jak wszystkie jej poprzedniczki - ale cechowała ją też inteligencja, klasa, dobre wychowanie, gust, poczucie humoru i ujmujący sposób bycia.
Studiowała na Wydziale Ekonomiki i Organizacji Obrotu Towarowego na Uniwersytecie Gdańskim oraz znała biegle angielski i włoski. Wcześniej wielokrotnie przebywała zagranicą (w Europie, USA i Afryce). Jej swoboda w poruszaniu się na scenie wynikała z tego, że w szkole podstawowej tańczyła w balecie klasycznym, w liceum uprawiała gimnastykę artystyczną, a w czasie studiów tańczyła w zespole tańca współczesnego. Jeszcze przed pełnoletnością uzyskała prawo jazdy. Swobodnie rozmawiała z dziennikarzami, w wielu sprawach miała własne zdanie. Na jej zwycięstwo i późniejsze sukcesy złożył się łut szczęścia i zaprocentował kapitał, w który inwestowała od dziecka.

Została szybko doceniona na zagranicznych konkursach -  najpierw odniosła wspaniały sukces 17 września 1989 na Miss International`91 w Tokio, gdzie została I Wicemiss.
A potem był pamiętny, zwycięski występ 22 listopada 1989 r na Miss World`89 w Hongkongu. Wiadomość o jej wygranej wieczorne Wiadomości na TVP1  podały jako pierwszą informację. 


Odtąd Aneta stała się prawdziwą gwiazdą mediów. Miesiąc później wróciła do kraju i odbyła tournee m. in. była witana w Warszawie  - koncert i przyjęcie w Teatrze Studio w PKiN, na Ratuszu w Toruniu i Gdańsku. Na jej powitanie czekały tłumy: http://ww↣↣w.youtube.com/watch?v=hVFtbx5632Q&feature=related .Po oddaniu koron Miss Polonii i Miss World  kilka miesięcy pracowała jako modelka w agencji "Wilhelmina" w Nowym Jorku, a potem zdecydowała zerwać kontrakt. Wróciła do Polski i zajęła się biznesem. W 1991 r. otworzyła fundację Kręglicka Foundation, promującą zdrowy tryb życia, a w 1992 r. otworzyła agencję reklamową ABK (Aneta Beata Kręglicka). Po likwidacji agencji w 2005 r. otworzyła firmę Hannah Hooper.

Miała wiele propozycji kandydowania do Senatu, ale z nich nie skorzystała. Odrzucała również propozycje występowania w reklamach, a zdecydowała się na to dopiero w 2008 r., gdy poczuła się kobietą spełnioną i dojrzałą, i została twarzą marki Apart.

W 2006 r. wzięła udział w III edycji programu TVN "Gwiazdy tańczą na lodzie", gdzie wraz z Robertem Rowińskim zajęła VII miejsce.

W 2005 r. rozpoczęła studia doktoranckie na SGH na kierunku Unia Europejska i stosunki międzynarodowe. Piszała felietony m. in. dla Rzeczypospolitej.

Wywiad z Anetą Kręglicką: tutaj oraz tutaj .

I Wicemiss Agnieszka Angel ze Skarżyska-Kamiennej, Miss Ziemi Radomskiej i Miss "Sztandaru Młodych wzięła udział w wyborach Miss Dunai River`90, na których została wybrana: Miss Dunai River Gości, Miss Elegancji, Miss Gracji, Miss Publiczności, Miss Foto.

II Wicemiss Żaneta Katkowska to studentka Instytutu Kultury Fizycznej ze Szczecina, Miss Dziennika Bałtyckiego. 28 kwietnia 1990 r. wzięła udział w wyborach Miss Charm w Leningradzie. W lipcu 1990 została wybrana Miss University`90 w Bułgarii.


IV Wicemiss Małgorzata Obieżalska z Łodzi reprezentowała Polskę 15 kwietnia 1990 r. na wyborach Miss Universe`90 w Los Angeles. Otrzymała tam kilka  propozycji i pracowała jako modelka w USA.Wspomnienia finalistki Moniki Pastuszak: tutaj .
Wspomnienia finalistki Małgorzaty Kobylińskiej : tutaj.

3 komentarze:

 1. wydaje mi się, że finalistki podczas zgrupowania w Wieżycy za najsympatyczniejszą lub swoją faworytkę wybrały Agnieszkę Wieczorek (był reportaż w TVP)

  OdpowiedzUsuń
 2. Swoją faworytką do tytułu finalistki wybrały Anetę Kręglicką. O Joannie (a nie: Agnieszce ;) Wieczorek nic mi nie wiadomo, ale całkiem możliwe, że mogły ją uznać za najbardziej sympatyczną / koleżeńską itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Finalistka 1989 Beata Ostrowska-Lisowska i jej mąż, którego firma zajmuję się też eventami jest producentem i organizatorem 3 konkursów od 2007 roku w woj. Świętokrzyskim :
  Miss Polski Nastolatek Ziemi Świętokrzyskiej
  Miss Polski Ziemi Świętokrzyskiej
  Mister Ziemi Świętokrzyskiej
  Oficjalna strona to : www.miss.kie.pl
  https://www.facebook.com/misskielce

  OdpowiedzUsuń