środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`30


Eliminacje

Redakcje Expressu Porannego i Kuriera Czerwonego ogłosiły kolejne eliminacje do wyborów Najpiękniejszej Polki, w wieku 18-25 lat, "niezamężnej i nieskazitelnego prowadzenia się". Na Miss Polonię`30 czekało już zaproszenie z Paryża na konkurs Miss Europy.

Na ten apel do redakcji przesłano łącznie blisko 5000 zgłoszeń z fotografiami. Ostatecznie komisja wyłoniła 70 finalistek, które zostały poddane "sądowi szerokiemu ogółu" czyli głosom czytelników.  Z tej grupy czytelnicy wyłonili 45 uczestniczek, a z nich 30 finalistek. Ostatnie głosowanie ustaliło finałową 15-tkę, która zaprezentowała się przed jury.
Finalistki konkursu (prawdopodobnie):

Krystyna Hoefflingerówna z Lwowa,
Krystyna hr Skarbek z Warszawy,
Larysa Winkowska z Poznania,
Sława Malczewska z Warszawy,
Zofia Batycka z Lwowa,
Maria Nowicka z Warszawy,
Jadwiga Zemłówna z Warszawy,
Kamila Protasewiczówna z Rohotnej w woj. nowogrodzkim,
Jadwiga Łuczakówna z Warszawy,
Halina Kalinowska z Warszawy,
Danuta Bobowska z Krakowa,
L. Goebel z Warszawy,
Jadwiga Karlewska z Warszawy,
Zofia Kajzerówna z Włocławka


Od początku zdecydowaną faworytką była Zofia Batycka, znana z filmów "Grzeszna miłość" i "Szlakiem hańby".


Jury
przewodnicząca pisarka Zofia Nałkowska, dramaturg Wacław Grubiński, aktor Janusz Osterwa, rzeźbiarze Henryk Kuna i Edward Witting, malarze Tadeusz Pruszkowski, Stanisław Szreniawa-Rzecki i Władysław Skoczylas, dyrektor teatru Arnold Szylman.


Finał
28 stycznia w Hotelu Polonia w Warszawie


Kandydatki zaprezentowały się w sukniach, najpierw pojedynczo, a potem wszystkie razem; każda trzymała w dłoniach bukiet kwiatów. Potem prezentowały się w kilkuosobowych grupach i parami.


Werdykt


II Wicemiss Polonia`30 została 19-letnia Larysa Winkowska z Poznania,
I Wicemiss Polonia`30 -22-letnia Sława Malczewska z Warszawy.

Tytuł najpiękniejszej Polki przyznano 22-letniej Zofii Batyckiej z Lwowa, córce znanego adwokata, studentce warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Wykształcenie uzupełniła nauką języków obcych (znała angielski, włoski, francuski i niemiecki), muzyki i śpiewu.

Pozostałe uczestniczki otrzymały tytuły "Gwiazd Piękności".Miss Polonia`30 Zofia Batycka (22.08.1907 - 04.1989) Tak opisywała ją prasa: "Rasowa Lwowianka. Wysoka postawa o pełnej gracji linii. Włosy ciemnobrunatne o złotawym połysku. Wielkie szafirowe oczy pod czarnemi łukami brwi."

Po wyborze Zofia Batycka powiedziała:

- Jestem bardzo zmęczona i strasznie, strasznie wdzięczna... Doprawdy nie wiem jak mam podziękować tym wszystkim osobom z Warszawy i z prowincji, które oddały mi swe głosy, jak wyrazić wdzięczność sędziom, znakomitym przedstawicielom sztuki, którzy uznali mnie za godną tak wielkiego wyróżnienia...(...) Wiem, że trudne mi przypadło w udziale zadanie, zwłaszcza, że jestem zastępczynią tak uroczej Miss Polonji, jaką była p. Władysława Kostakówna, która zdobyła sobie przebojem wszystkie serca... Jakżebym się czuła szczęśliwą, gdyby i mnie polubiono trochę... Zrobię wszystko, co będzie w mej mocy, aby urodę Polek jaknajgodniej reprezentować.Wybory Miss Europe`30

Tuż po konkursie Zofia Batycka udała się pociągiem do Paryża na wybory Miss Europe. Była przyjmowana z wielkimi owacjami i o włos przegrała z Greczynką.
Pół roku później miała wziąć udział w Miss Universe`30 w Brazylii, ale zrezygnowała.


Losy

W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, Władysławy Kostakówny, która nie była zainteresowana karierą filmową i skupiła się na działalności charytatywnej, Zofia Batycka zagrała w kilku filmach i była osobą bardzo popularną (zobacz: Biografia filmowa ). Miała nawet wyjechać do Hollywood, ale ostatecznie rodzice nie wyrazili zgody na wyjazd.

Reklamowała kosmetyki Miraculum, krem Cleo, pastę do zębów Primadont.

Przed pewien czas była związana ze śpiewakiem Janem Kiepurą.

W 1938 r. Zofia Batycka wyszła za mąż na obywatela Belgii i zamieszkała w Antwerpii. Po zakończeniu wojny i śmierci męża w 1949 r. wyjechała do USA, gdzie utrzymywała się z lekcji języków obcych a po śmierci matki prowadziła galerię. Zmarła w zapomnieniu w 1989 r. w Los Angeles.I Wicemiss Polonia Sława Malczewska i II Wicemiss Polonia Larysa Winkowska

I Wicemiss Polonia Sława Malczewska z Warszawy była studentką wydziału humanistycznego Uniwersytetu oraz pracowała jednocześnie jako sekretarka. "Smukła, wiotka, blondynka o szaro-zielonych oczach i subtelnie rzeźbionych rysach. Twarzyczka pociągła przypomina w typie kobiety grottgerowskie."

II Wicemiss Polonia Larysa Winkowska z Poznania pracowała w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu. "Wzrostu wysokiego; świetnie zbudowana. Szatynka o długich włosach, które czesze gładko i z tyłu w węzeł upina. Oczy duże, jasne, migotliwe, roześmiane. Cera biało-różowa bez cienia szminki". 


Z grona finalistek warto też wspomnieć:

Krystynę hr Skarbek, która zdobyła sławę jako kobieta-szpieg w czasie II wojny światowej i otrzymała medal od samego Winstona Churchila oraz Marię Nowicką, Miss Zakopanego 1931-  gwiazdę kabaretu " Morskie oko". Aktorką była też inna z finalistek - Zofia Kajzerówna.


 ........................................................................
Ciekawostki:

W konkursie pojawiła się ponownie Alina hr Rzyszczewska, I Wicemiss Polonia`29. Znalazła się w gronie 15 finalistek, po czym wycofała się z konkursu i została zastąpiona inną uczestniczką.

Zofia Batycka na Facebooku: tutaj. 

7 komentarzy:

 1. O ile się dobrze orientuję zakochany w Niej był Jan Kiepura wtedy jeszcze jako ubogi student. Nie wiem tylko czy Batycka o tym wiedziała. Po latach kiedy przyszły sukcesy i rozgłos, przysłała J. Kiepurze zaproszenie z koszem kwiatów tuż po koncercie. Kiepura wyjął list z kosza kwiatów przeczytał i na oczach widowni zmiął i wyrzucił. Po zejściu ze sceny miał powiedzieć : "Moja dawna flama nie była godna wielkiej miłości."

  OdpowiedzUsuń
 2. To interesujące informacje - czy można znać ich źródło? :)

  Wiadomo, że Batycka i Kiepura poznali się latem 1928 r. W Truskawcu Batycka z rodzicami i młodym śpiewakiem spędzała pierwsze wspólne wakacje. Po wyjeździe Jana z Polski, gdy po wakacyjnej przerwie podjął występy - prawie codziennie rozmawiali ze sobą telefonicznie a ojcowie prowadzili korespondencję, w duchu już myśląc o ślubie. Pod koniec roku idylla zaczęła się psuć, a gdy Zofia została wybrana Miss Polonią ich drogi stopniowo rozeszły się, gdyż Jan unikał Zofii, chociaż ta wydawała się bardzo zaangażowana uczuciowo.
  Kiepura studiował na UW od 1921 r., Zofia w tym czasie miała 14 lat i przebywała we Lwowie. Potem podjęła studia w warszawskiej SGH (ok. 1926 r.?) i w 1929 r. stała się znana dzięki roli w filmie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka jest prawda o próbie zrobienia kariery w Hollywood przez Zofię Batycką i o jej małżeństwie ? Według artykułu" pod tytułem : "Najpiękniejsza Polka okresu międzywojennego - wspomnienie o Zofii Batyckiej" z dnia 25.04.2012 , zamieszczonego w "Poland.US - Amerykańskim Portalu Polaków" pod linkiem : http://www.poland.us/strona,13,10798,0,najpiekniejsza-polka…

  "Na deskach międzynarodowych scen

  Wielka międzynarodowa sława, nie przesłoniła jej gry w polskim przedwojennym kinie. Z czasem, jako najlepsza gwiazda polskiego filmu, trafiła do Hollywood, z nadzieją na wielką karierę. Mieszkając w Los Angeles, grała oprócz rodzimego kina, w filmach amerykańskich. Odebrała znakomite staranne wychowanie patriotyczne, które owocowało pomocą dla rodaków w czasie trwania II wojny światowej.

  Najpiękniejsza Polka

  Zostając w roku 1931 Miss Paramountu, podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią „International Artists". W 1934 roku, Batycka powróciła do kraju i przez pewien czas występowała jako aktorka na deskach warszawskich teatrów.. Wkrótce porzuciła aktorstwo i wyszła za mąż za obywatela holenderskiego i zamieszkała w Antwerpii."

  OdpowiedzUsuń
 4. Do "polskiemiss" na temat komentarza "Anonimowy" z dnia 28 sierpnia 2013 , mówi o tym m. in. artykuł autorstwa pani redaktor Zuzanny Duckiej - Lubas , opublikowany w "Nowym Dzienniku - POLISH DAILY NEWS" 28 marca 2014 r. , wydawanym w USA ( główna siedziba Garfield, New Jersey ) http://www.dziennik.com/weekend/artykul/zofia-batycka-miss-co-korony-oddac-nie-chciala
  "W międzyczasie poznała Jana Kiepurę, który dopiero stał u progu swojej wielkiej kariery. Młodzi zapałali do siebie uczuciem a ich rodziny już myślały o ślubie. Sukces odniesiony w Paryżu źle jednak wpłynął na psychikę dziewczyny. Zachłysnęła się sławą, co doprowadziło do sytuacji nie tyle dramatycznej co komicznej i żenującej. Zofia tak utożsamiała się z rolą Miss Polonii, że uznała, iż chce królować już zawsze i nie chciała oddać korony. Wybuchł skandal. Wybory Miss Polonia 1931 roku się nie odbyły.
  O tym, że z Zosią dzieje się coś złego, przekonał się także jej narzeczony. Dziewczynie podobał się wielki świat, do którego on miał już dostęp i bardzo chciała wyjść za niego za mąż. Tego jednak artysta jeszcze nie planował. Doszło do ostrej rozmowy i rozstania. Obrażony ojciec Zofii wysłał do ojca Jana list: "Dotąd taka odmowa nie spotkała jej w życiu, a każdy z panów uważałby sobie taką rozmowę za zaszczyt" i zerwał kontakty. O tym jak burzliwe musiało być to rozstanie przypomina anegdota . Otóż po latach Batycka wysłała Kiepurze po koncercie zaproszenie z koszem kwiatów. Śpiewak przeczytał list, który po chwili zmiął i wyrzucił. Po zejściu ze sceny miał powiedzieć: "Moja dawna flama nie była godna wielkiej miłości."
  Mój komentarz do tego artykułu : Zofia Batycka nie uwiodła Jana Kiepury , to była miłość z wzajemnością , która nie trwała długo , bo około 2 lata i nie zakończyła się ślubem . To Jan Kiepura starał się o względy Zofii Batyckiej , a nie na odwrót . Powodem rozstania miał być też start Zofii Batyckiej w wyborach Miss Polonia 1930 , z czego Jan Kiepura miał być niezadowolony ( to był dopiero drugi konkurs Miss Polonia , wtedy były inne czasy , niż teraz ) . Myślę , że rodowita Lwowianka Zofia Batycka myślała może też tak , jak Lwowianka z późniejszej piosenki "Ta co pan buja" ( której autorem tekstu był Emanuel Szlechter , a muzyki i Henryk Wars ) , która była jednym z większych lwowskich szlagierów radiowej "Wesołej Lwowskiej Fali" , emitowanej w Radiu Lwów od 1933 do września 1939 r. , cytuję pierwszą jej zwrotkę i refren :
  "Nocny pociąg trzecia klasa, w kurytarzu ona on,
  Ona postać rasa klasa, on jest z Wilna - szyk - bon ton!
  Znaczy się ja panią kocham! Sapie przy tym niby miech,
  W uszko grucha, ona słucha, nagle ona głośno w śmiech!

  Ta co pan buja, ta ja ze Lwowa!
  Ta daj pan spokój, ta ja si na tym znam!
  Na te kawałki ja za morowa!
  Ja w sprawach serca doświadczeni mam!

  Ta po co tracić naderemni słowa!
  Jak pan mnie kocha, to wi pan co pan zrób?
  Ta jedź pan ze mną do mego Lwowa
  I nim co bedzi, ta weź pan ze mną ślub."

  OdpowiedzUsuń
 5. Zofia Batycka nie odmówiła oddania korony najpiękniejszej Polki ( korony Miss Polonia ) . Tak opowiadały jej złośliwe konkurentki w wyborach Miss Polonia 1930 , które z Zofii Batyckiej chciały zrobić tak zarozumiałą na punkcie swojej urody młodą kobietę ( miała 23 lata , jak zdobyła tytuły Miss Polonia i I Wicemiss Europy ) , że nie widziała godnej siebie następczyni i postanowiła zatrzymać sobie koronę Miss Polonia . We Lwowie lat 30-tych XX w. opowiadano , że to kłamstwo ! W rzeczywistości miało być tak , że Zofia Batycka chciała oddać koronę Miss Polonia przedstawicielowi ówczesnego biura organizacyjnego wyborów Miss Polonia , który miał się zgłosić po koronę najpiękniejszej Polki w umówionym z Zofią Batycką czasie i miejscu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych Ameryki ( gdzie w 1931 r. Zofia Batycka wyjechała i zamieszkała , próbując zrobić karierę filmową w Hollywood , w 1931 r. została Miss Paramount - jednej z najważniejszych wytwórni filmowych Hollywood ) , jednak mimo umówionego spotkania przedstawiciel ówczesnego biura organizacyjnego wyborów Miss Polonia nie zgłosił się po odbiór korony Miss Polonia . Miała to być intryga jednej z jej konkurentek w wyborach Miss Polonia 1930 r. ( lub więcej niż jednej z jej konkurentek ) , którą kierowała ( którymi kierowała ) urażona ambicja . ( o tę intrygę we Lwowie podejrzewano m. in. hrabiankę Alinę Ryszczewską , która "bez powodzenia" startowała w dwóch konkursach Miss Polonia w 1929 r. i w 1930 r. - "bez powodzenia" , bo nie zdobyła korony Miss Polonia , którą chciała zdobyć - w 1929 roku została I Wicemiss Polonia , a w 1930 roku awansowała do finałowej 15 i wycofała się z konkursu i właśnie dlatego miała nie dopuścić do odbycia się trzeciego konkursu Miss Polonia w 1931 r. i to tak , aby obciążyć winą Miss Polonię 1930 Zofię Batycką ) . Zastanawiałem się nad tym , jak to mogło być . A może było tak , że Zofia Batycka myślała początkowo błędnie , że korona Miss Polonia nie jest przechodnia , tylko każdej nowej Miss Polonia przyznawana jest i będzie corocznie nowa korona Miss Polonia , a ta , którą otrzymała poprzednia Miss Polonia pozostaje jej własnością ? Przecież była dopiero drugą z kolei Miss Polonia - po Miss Polonia 1929 roku i może regulamin wyborów wtedy był zmieniany , dopracowywany ? To mogło być też nieporozumienie , wykorzystane przeciw Zofii Batyckiej .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim: czy ta korona faktycznie fizycznie istniała? Nie znam żadnego zdjęcia Zofii w koronie ani w ówczesnej prasie nie znalazłam wzmianki na ten temat.

   Usuń
  2. Jeszcze nie skończyliśmy próby ustalenia stanu faktycznego a już na Onecie pojawił się artykuł o Batyckiej i plotkach rozsiewanych przez zawistne rywalki w sprawie korony
   http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/zofia-batycka-skradziona-korona/8qpwl

   Usuń