środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`30


Eliminacje

Redakcje Expressu Porannego i Kuriera Czerwonego ogłosiły kolejne eliminacje do wyborów Najpiękniejszej Polki, w wieku 18-25 lat, "niezamężnej i nieskazitelnego prowadzenia się". Na Miss Polonię`30 czekało już zaproszenie z Paryża na konkurs Miss Europy.

Na ten apel do redakcji przesłano łącznie blisko 5000 zgłoszeń z fotografiami. Ostatecznie komisja wyłoniła 70 finalistek, które zostały poddane "sądowi szerokiemu ogółu" czyli głosom czytelników.  Z tej grupy czytelnicy wyłonili 45 uczestniczek, a z nich 30 finalistek. Ostatnie głosowanie ustaliło finałową 15-tkę Gwiazd Piękności, które zaprezentowały się przed jury.


Finalistki:

Krystyna Hoefflingerówna z Lwowa,
Krystyna hr Skarbek z Warszawy,
Larysa Winkowska z Poznania,
Sława Malczewska z Warszawy,
Zofia Batycka z Lwowa,
Kamila Protassewiczówna z Rohotnej w woj. nowogrodzkim,
Jadwiga Łuczakówna z Warszawy,
Halina Kalinowska z Warszawy,
Danuta Bobowska z Krakowa,
Lidia Goebel z Warszawy,
Jadwiga Karlewska z Warszawy,
Józefa Reczko zWarszawy,
Elżbieta Chamska z Białegostoku (wycofała się),
Zofia Kajzerówna z Włocławka
Alina hr. Ryszczewska (wycofała się)


i zastępczynie (rezerwowe):

Władysława Jaskólska z Warszawy
Maria Nowicka z Warszawy,
Ewa Karolak z Żyrardowa
Jadwiga Zemłówna z Warszawy,
W. Radoszówna z Warszawy

Od początku zdecydowaną faworytką była Zofia Batycka, znana z filmów "Grzeszna miłość" i "Szlakiem hańby".


Jury
przewodnicząca pisarka Zofia Nałkowska, dramaturg Wacław Grubiński, aktor Janusz Osterwa, rzeźbiarze Henryk Kuna i Edward Witting, malarze Tadeusz Pruszkowski, Stanisław Szreniawa-Rzecki i Władysław Skoczylas, dyrektor teatru Arnold Szylman.


Finał
28 stycznia w Hotelu Polonia w Warszawie


Kandydatki zaprezentowały się w sukniach, najpierw pojedynczo, a potem wszystkie razem; każda trzymała w dłoniach bukiet kwiatów. Potem prezentowały się w kilkuosobowych grupach i parami.


Werdykt


II Wicemiss Polonia`30 została 19-letnia Larysa Winkowska z Poznania,
I Wicemiss Polonia`30 -22-letnia Sława Malczewska z Warszawy.

Tytuł najpiękniejszej Polki przyznano 22-letniej Zofii Batyckiej z Lwowa, córce znanego adwokata, studentce warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Wykształcenie uzupełniła nauką języków obcych (znała angielski, włoski, francuski i niemiecki), muzyki i śpiewu.


Miss Polonia`30 Zofia Batycka (22.08.1907 - 04.1989) 


Tak opisywała ją prasa: "Rasowa Lwowianka. Wysoka postawa o pełnej gracji linii. Włosy ciemnobrunatne o złotawym połysku. Wielkie szafirowe oczy pod czarnemi łukami brwi."

Po wyborze Zofia Batycka powiedziała:

- Jestem bardzo zmęczona i strasznie, strasznie wdzięczna... Doprawdy nie wiem jak mam podziękować tym wszystkim osobom z Warszawy i z prowincji, które oddały mi swe głosy, jak wyrazić wdzięczność sędziom, znakomitym przedstawicielom sztuki, którzy uznali mnie za godną tak wielkiego wyróżnienia...(...) Wiem, że trudne mi przypadło w udziale zadanie, zwłaszcza, że jestem zastępczynią tak uroczej Miss Polonji, jaką była p. Władysława Kostakówna, która zdobyła sobie przebojem wszystkie serca... Jakżebym się czuła szczęśliwą, gdyby i mnie polubiono trochę... Zrobię wszystko, co będzie w mej mocy, aby urodę Polek jaknajgodniej reprezentować.Wybory Miss Europe`30

Tuż po konkursie Zofia Batycka udała się pociągiem do Paryża na wybory Miss Europe. Była przyjmowana z wielkimi owacjami i o włos przegrała z Greczynką.
Pół roku później miała wziąć udział w Miss Universe`30 w Brazylii, ale zrezygnowała.


Losy

W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, Władysławy Kostakówny, która nie była zainteresowana karierą filmową, Zofia Batycka zagrała w kilku filmach i była osobą bardzo popularną (zobacz: Biografia filmowa ). Miała nawet zagrać w filmach w Hollywood, ale ostatecznie do tego nie doszło.
Reklamowała kosmetyki i pastę do zębów.

Przed pewien czas była związana ze śpiewakiem Janem Kiepurą. Potem zaręczyła się z włoskim lotnikiem.

W 1938 r. Zofia Batycka wyszła za mąż na obywatela Belgii i zamieszkała w Antwerpii. Po zakończeniu wojny i śmierci męża w 1949 r. wyjechała do USA, gdzie utrzymywała się z lekcji języków obcych a po śmierci matki prowadziła galerię. Zmarła w zapomnieniu w 1989 r. w Los Angeles.
I Wicemiss Polonia Sława Malczewska z Warszawy była studentką wydziału humanistycznego Uniwersytetu oraz pracowała jednocześnie jako sekretarka. "Smukła, wiotka, blondynka o szaro-zielonych oczach i subtelnie rzeźbionych rysach. Twarzyczka pociągła przypomina w typie kobiety grottgerowskie."

II Wicemiss Polonia Larysa Winkowska z Poznania pracowała w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu. "Wzrostu wysokiego; świetnie zbudowana. Szatynka o długich włosach, które czesze gładko i z tyłu w węzeł upina. Oczy duże, jasne, migotliwe, roześmiane. Cera biało-różowa bez cienia szminki". 


Z grona finalistek warto też wspomnieć:
Lidię Goebel - aktorkę;
Krystynę hr Skarbek, która zdobyła sławę jako kobieta-szpieg w czasie II wojny światowej i otrzymała medal od samego Winstona Churchila;
Marię Nowicką, Miss Zakopanego 1931-  gwiazdę kabaretu " Morskie oko" (nie mylić z aktorką i tancerką Stanisławą Nowicką);
Zofię Kajzerówną - aktorkę.


........................................................................
Ciekawostki:

*W konkursie pojawiła się ponownie Alina hr Rzyszczewska, I Wicemiss Polonia`29. Znalazła się w gronie 15 finalistek, po czym wycofała się z konkursu i została zastąpiona inną uczestniczką.

*Zofia Batycka na Facebooku: tutaj. 

7 komentarzy:

 1. O ile się dobrze orientuję zakochany w Niej był Jan Kiepura wtedy jeszcze jako ubogi student. Nie wiem tylko czy Batycka o tym wiedziała. Po latach kiedy przyszły sukcesy i rozgłos, przysłała J. Kiepurze zaproszenie z koszem kwiatów tuż po koncercie. Kiepura wyjął list z kosza kwiatów przeczytał i na oczach widowni zmiął i wyrzucił. Po zejściu ze sceny miał powiedzieć : "Moja dawna flama nie była godna wielkiej miłości."

  OdpowiedzUsuń
 2. To interesujące informacje - czy można znać ich źródło? :)

  Wiadomo, że Batycka i Kiepura poznali się latem 1928 r. W Truskawcu Batycka z rodzicami i młodym śpiewakiem spędzała pierwsze wspólne wakacje. Po wyjeździe Jana z Polski, gdy po wakacyjnej przerwie podjął występy - prawie codziennie rozmawiali ze sobą telefonicznie a ojcowie prowadzili korespondencję, w duchu już myśląc o ślubie. Pod koniec roku idylla zaczęła się psuć, a gdy Zofia została wybrana Miss Polonią ich drogi stopniowo rozeszły się, gdyż Jan unikał Zofii, chociaż ta wydawała się bardzo zaangażowana uczuciowo.
  Kiepura studiował na UW od 1921 r., Zofia w tym czasie miała 14 lat i przebywała we Lwowie. Potem podjęła studia w warszawskiej SGH (ok. 1926 r.?) i w 1929 r. stała się znana dzięki roli w filmie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka jest prawda o próbie zrobienia kariery w Hollywood przez Zofię Batycką i o jej małżeństwie ? Według artykułu" pod tytułem : "Najpiękniejsza Polka okresu międzywojennego - wspomnienie o Zofii Batyckiej" z dnia 25.04.2012 , zamieszczonego w "Poland.US - Amerykańskim Portalu Polaków" pod linkiem : http://www.poland.us/strona,13,10798,0,najpiekniejsza-polka…

  "Na deskach międzynarodowych scen

  Wielka międzynarodowa sława, nie przesłoniła jej gry w polskim przedwojennym kinie. Z czasem, jako najlepsza gwiazda polskiego filmu, trafiła do Hollywood, z nadzieją na wielką karierę. Mieszkając w Los Angeles, grała oprócz rodzimego kina, w filmach amerykańskich. Odebrała znakomite staranne wychowanie patriotyczne, które owocowało pomocą dla rodaków w czasie trwania II wojny światowej.

  Najpiękniejsza Polka

  Zostając w roku 1931 Miss Paramountu, podpisała kontrakt z amerykańską wytwórnią „International Artists". W 1934 roku, Batycka powróciła do kraju i przez pewien czas występowała jako aktorka na deskach warszawskich teatrów.. Wkrótce porzuciła aktorstwo i wyszła za mąż za obywatela holenderskiego i zamieszkała w Antwerpii."

  OdpowiedzUsuń
 4. Do "polskiemiss" na temat komentarza "Anonimowy" z dnia 28 sierpnia 2013 , mówi o tym m. in. artykuł autorstwa pani redaktor Zuzanny Duckiej - Lubas , opublikowany w "Nowym Dzienniku - POLISH DAILY NEWS" 28 marca 2014 r. , wydawanym w USA ( główna siedziba Garfield, New Jersey ) http://www.dziennik.com/weekend/artykul/zofia-batycka-miss-co-korony-oddac-nie-chciala
  "W międzyczasie poznała Jana Kiepurę, który dopiero stał u progu swojej wielkiej kariery. Młodzi zapałali do siebie uczuciem a ich rodziny już myślały o ślubie. Sukces odniesiony w Paryżu źle jednak wpłynął na psychikę dziewczyny. Zachłysnęła się sławą, co doprowadziło do sytuacji nie tyle dramatycznej co komicznej i żenującej. Zofia tak utożsamiała się z rolą Miss Polonii, że uznała, iż chce królować już zawsze i nie chciała oddać korony. Wybuchł skandal. Wybory Miss Polonia 1931 roku się nie odbyły.
  O tym, że z Zosią dzieje się coś złego, przekonał się także jej narzeczony. Dziewczynie podobał się wielki świat, do którego on miał już dostęp i bardzo chciała wyjść za niego za mąż. Tego jednak artysta jeszcze nie planował. Doszło do ostrej rozmowy i rozstania. Obrażony ojciec Zofii wysłał do ojca Jana list: "Dotąd taka odmowa nie spotkała jej w życiu, a każdy z panów uważałby sobie taką rozmowę za zaszczyt" i zerwał kontakty. O tym jak burzliwe musiało być to rozstanie przypomina anegdota . Otóż po latach Batycka wysłała Kiepurze po koncercie zaproszenie z koszem kwiatów. Śpiewak przeczytał list, który po chwili zmiął i wyrzucił. Po zejściu ze sceny miał powiedzieć: "Moja dawna flama nie była godna wielkiej miłości."
  Mój komentarz do tego artykułu : Zofia Batycka nie uwiodła Jana Kiepury , to była miłość z wzajemnością , która nie trwała długo , bo około 2 lata i nie zakończyła się ślubem . To Jan Kiepura starał się o względy Zofii Batyckiej , a nie na odwrót . Powodem rozstania miał być też start Zofii Batyckiej w wyborach Miss Polonia 1930 , z czego Jan Kiepura miał być niezadowolony ( to był dopiero drugi konkurs Miss Polonia , wtedy były inne czasy , niż teraz ) . Myślę , że rodowita Lwowianka Zofia Batycka myślała może też tak , jak Lwowianka z późniejszej piosenki "Ta co pan buja" ( której autorem tekstu był Emanuel Szlechter , a muzyki i Henryk Wars ) , która była jednym z większych lwowskich szlagierów radiowej "Wesołej Lwowskiej Fali" , emitowanej w Radiu Lwów od 1933 do września 1939 r. , cytuję pierwszą jej zwrotkę i refren :
  "Nocny pociąg trzecia klasa, w kurytarzu ona on,
  Ona postać rasa klasa, on jest z Wilna - szyk - bon ton!
  Znaczy się ja panią kocham! Sapie przy tym niby miech,
  W uszko grucha, ona słucha, nagle ona głośno w śmiech!

  Ta co pan buja, ta ja ze Lwowa!
  Ta daj pan spokój, ta ja si na tym znam!
  Na te kawałki ja za morowa!
  Ja w sprawach serca doświadczeni mam!

  Ta po co tracić naderemni słowa!
  Jak pan mnie kocha, to wi pan co pan zrób?
  Ta jedź pan ze mną do mego Lwowa
  I nim co bedzi, ta weź pan ze mną ślub."

  OdpowiedzUsuń
 5. Zofia Batycka nie odmówiła oddania korony najpiękniejszej Polki ( korony Miss Polonia ) . Tak opowiadały jej złośliwe konkurentki w wyborach Miss Polonia 1930 , które z Zofii Batyckiej chciały zrobić tak zarozumiałą na punkcie swojej urody młodą kobietę ( miała 23 lata , jak zdobyła tytuły Miss Polonia i I Wicemiss Europy ) , że nie widziała godnej siebie następczyni i postanowiła zatrzymać sobie koronę Miss Polonia . We Lwowie lat 30-tych XX w. opowiadano , że to kłamstwo ! W rzeczywistości miało być tak , że Zofia Batycka chciała oddać koronę Miss Polonia przedstawicielowi ówczesnego biura organizacyjnego wyborów Miss Polonia , który miał się zgłosić po koronę najpiękniejszej Polki w umówionym z Zofią Batycką czasie i miejscu w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych Ameryki ( gdzie w 1931 r. Zofia Batycka wyjechała i zamieszkała , próbując zrobić karierę filmową w Hollywood , w 1931 r. została Miss Paramount - jednej z najważniejszych wytwórni filmowych Hollywood ) , jednak mimo umówionego spotkania przedstawiciel ówczesnego biura organizacyjnego wyborów Miss Polonia nie zgłosił się po odbiór korony Miss Polonia . Miała to być intryga jednej z jej konkurentek w wyborach Miss Polonia 1930 r. ( lub więcej niż jednej z jej konkurentek ) , którą kierowała ( którymi kierowała ) urażona ambicja . ( o tę intrygę we Lwowie podejrzewano m. in. hrabiankę Alinę Ryszczewską , która "bez powodzenia" startowała w dwóch konkursach Miss Polonia w 1929 r. i w 1930 r. - "bez powodzenia" , bo nie zdobyła korony Miss Polonia , którą chciała zdobyć - w 1929 roku została I Wicemiss Polonia , a w 1930 roku awansowała do finałowej 15 i wycofała się z konkursu i właśnie dlatego miała nie dopuścić do odbycia się trzeciego konkursu Miss Polonia w 1931 r. i to tak , aby obciążyć winą Miss Polonię 1930 Zofię Batycką ) . Zastanawiałem się nad tym , jak to mogło być . A może było tak , że Zofia Batycka myślała początkowo błędnie , że korona Miss Polonia nie jest przechodnia , tylko każdej nowej Miss Polonia przyznawana jest i będzie corocznie nowa korona Miss Polonia , a ta , którą otrzymała poprzednia Miss Polonia pozostaje jej własnością ? Przecież była dopiero drugą z kolei Miss Polonia - po Miss Polonia 1929 roku i może regulamin wyborów wtedy był zmieniany , dopracowywany ? To mogło być też nieporozumienie , wykorzystane przeciw Zofii Batyckiej .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim: czy ta korona faktycznie fizycznie istniała? Nie znam żadnego zdjęcia Zofii w koronie ani w ówczesnej prasie nie znalazłam wzmianki na ten temat.

   Usuń
  2. Jeszcze nie skończyliśmy próby ustalenia stanu faktycznego a już na Onecie pojawił się artykuł o Batyckiej i plotkach rozsiewanych przez zawistne rywalki w sprawie korony
   http://film.onet.pl/artykuly-i-wywiady/zofia-batycka-skradziona-korona/8qpwl

   Usuń