środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`87

 TEŻ ŁADNA!

Eliminacje

Po półfinale w Lubinie z 32 startujących dziewcząt wytypowano 15 finalistek.

Kandydatki przygotowywały się na finału na zgrupowaniu w Karpaczu, a następnie w Wieżycy. 
Plener fotograficzny miał miejsce w Wieżycy. Wybranką fotoreporterów została Bogna Sworowska.


Finalistki
01. Wioletta Mikołajczyk, Łódź, 21, 170 cm, 90-61-92
02. Anna Kundo, Gdynia, 18, 169, 87-60-86
03. Iwona Stępień, Warszawa, 23, 173, 86-58-89
04. Aldona Godlewska, Szczecin, 23, 175, 92-64-94
05. Monika Nowosadko, Kołobrzeg, 22, 175, 93-61-93
06. Małgorzata Sajdak, Wrocław, 20, 177, 87-62-90
07. Dorota Kołodziejczyk, Bielsko-Biała, 20, 178, 89-61-85
08. Bogna Sworowska, Warszawa, 20, 178, 90-60-93
09. Lucyna Gajlewicz, Jelenia Góra, 20, 178, 87-64-93
10. Marzanna Słowek, Gliwice, 21, 175, 89-64-92
11. Magdalena Piwowarska, Warszawa, 20, 175, 90-63-93
12. Joanna Śledzicka, Łódź, 21, 173, 90-60-93
13. Katarzyna Krysińska, Szczecin, 19, 174, 92-62-93
14. Magdalena Sokołowska, Poznań, 20, 173, 96-66-95
15. Jolanta Król, Łódź, 21, 173, 94-66-95


 
Odbył się cykl koncertów objazdowych w kilku miastach m. in. w Zielonej Górze i Warszawie. Zdecydowaną faworytką i pewniakiem do głównego tytułu była warszawianka, modelka Mody Polskiej Bogna Sworowska. Do korony typowano też Joannę Śledzicką z Łodzi, modelkę Telimeny.
To faworyzowanie i ciągłe rozważanie kto wygra mocno odbiło się na atmosferze wśród finalistek, które z początku były bardzo zgodną grupą. Głośno wypowiadano opinie: "Po co tutaj startujemy  w konkursie, skoro i tak Bogna Sworowska wygra". Finalistki stały się zestresowane i nieprzyjaźnie odnosiły się do siebie.

Finał
Finałowy koncert 31 lipca 1987 r. w wypełnionej po brzegi Operze Leśnej w Sopocie poprowadzili Włodzimierz Szaranowicz i  Janusz Świerczyński. Finalistki walczyły o Toyotę.

W roli honorowego gościa przybyła Miss World`86 Giselle Laronde, która dokonała koronacji nowej królowej piękności.

Miss Polonia`86 Renata Fatla przed finałem powiedziała: "Ze smutkiem, ale też z prawdziwą ulgą przekażę koronę mojej następczyni. Nie spodziewałam się, że tytuł Miss Polonia niesie ze sobą nie tylko przyjemności, ale naprawdę ciężkie obowiązki reprezentowania Polski na konkursach międzynarodowych, a to zobowiązuje. Czego życzyłabym mojej następczyni? Chyba tego, aby pozostała sobą i nie próbowała robić z siebie kobiety światowej. 

Finalistki zaprezentowały się w strojach tenisowych, strojach własnego pomysłu, strojach zaprojektowanych przez Justynę Fashion Studio (Miss Świata`86 najbardziej podobały się kreacje Marzanny Słowek i Joanny Śledzickiej), po czym nastąpiła przerwa. Po przerwie pojawiły się w kimonach "Toyoty" i strojach kąpielowych, po czym ogłoszono finałową dziesiątkę. Na scenę wychodzi grupa Vox.Od lewej: Katarzyna Krysińska, Joanna Śledzicka, Marzanna Słowek, Lucyna Gajlewicz, Bogna Sworowska, Małgorzata Sajdak, Dorota Kołodziejczyk, Monika Nowosadko, Iwona Stępień, Wioletta Mikołajczyk

Bogna Sworowska, w tle Monika NowosadkoFinalistki przebierają się w stroje wieczorowe i zostają ogłoszone wyniki:

IV Wicemiss - Marzanna Słowek, absolwentka Studium Wokalno-Baletowego z Rudy Śląskiej, tancerka operetki,
III Wicemiss - Lucyna Gajlewicz, II Wicemiss Dolnego Śląska`87 zobacz, uczennica Liceum Medycznego, pielęgniarka z Jeleniej Góry,
II Wicemiss, Miss Foto - Bogna Sworowska, Miss Mazowsza`87,  modelka z Warszawy
I Wicemiss, Miss Gracji i Miss Elegancji - Joanna Śledzicka, Miss Ziemi Łódzkiej`87, modelka, studentka Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych z Łodzi,

Miss Polonia i Miss Publiczności - Monika Nowosadko z Kołobrzegu, Miss Ziemi Koszalińskiej`87 nauczycielka w sanatorium dziecięcym w Dźwirzynie.


Miss Polonia`86 Renata Fatla, Miss Polonia`87 Monika Nowosadko, finalistka Dorota  Kołodziejczyk, Miss World`86 Giselle Laronde, I Wicemiss Joanna Śledzicka, II Wicemiss Bogna SworowskaZaskoczenie wynikami było kompletne, na konferencji prasowej pierwsze pytanie skierowano do Bogny Sworowskiej:
- czy czuje się pani ofiarą kampanii, w której wmawiano pani, że jest najpiękniejsza?
- nikt nic we mnie nie wmawiał, ale nie ukrywam, że jestem rozczarowana.


W wieczornym dzienniku TVP1 werdykt skomentowano:  "Tytuł najpiękniejszej Polki przyznano Monice Nowosadko. Też ładna!".


Bal koronacyjny odbył się w hotelu "Gdynia", a zabawa trwała do 8 rano.

Następnego dnia finalistki udały się na rejs statkiem Ms Ewa, gdzie ogłoszone zostały wyniki konkursu Miss Czytelników "Dziennika Bałtyckiego". Tytuł ten wraz z piękną bursztynową kolią otrzymała Bogna Sworowska.Miss Polonia Monika Nowosadko odniosła duże sukcesy na wyborach Miss World (4. miejsce) i Miss Europe (tytuł I Wicemiss) czym przecięła spekulacje na temat słuszności jej wyboru na Miss Polonię.Wspomnienia Moniki Nowosadko: tutaj .
I Wicemiss Polonia`87 Joanna  Śledzicka pracowała jako modelka i fotomodelka, pojawiła się w reklamach, zamieszczała w  prasie własne artykuły o modzie.
Wolą Łodzian została twarzą pomnika Matki Polki, stojącego przed Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, odsłoniętego w 1988 r.


Joanna ŚledzickaII Wicemiss Bogna Sworowska zrobiła karierę modelki, pracowała dla najlepszych agencji na świecie, potem założyła własną firmę Public Relations.

Wywiad z Bogną Sworowską: tutaj .

.....................................................................................
Ciekawostki
*  Z wyborami w 1987 r. był związany skandal - panie zasiadające w jury twierdziły, że nie wiadomo kto wybrał Miss Polonię, ponieważ jury nie miało czasu tego przedyskutować. Rola jury miała się skończyć na wyborze finałowej piątki. Dyrektor konkursu ripostował, że jurorzy wybierając Top5 od razu przydzielali punkty, które zostały zsumowane i na tej podstawie ogłoszono werdykt.

5 komentarzy:

 1. Jeden Bog wie - o co wtedy chodzilo?! o kase, wplywy, itp. nie wnikam ale nigdy nie zapomne werdyktu jury...takiego zaskoczenia nigdy wczesniej nie przezylam!!! - WTEDY to wlasnie, BOGNA SWOROWSKA POWINNA ZOSTAC MISS POLSKI!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. oczywiscie wiem dlaczego sie tak stalo....czytalam w jednym z Pani wywiadow....nie pozostaje mi nic do komentowania - do tych czasow....dzisiaj tez nie jest inaczej!!!Podziwiam Pania za HART DUCHA I ZASADY!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Werdykt jury słuszny. Skromna i piękna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama Renata wypowiedziała się w prasie, iż kibicuje Monice.

  OdpowiedzUsuń
 5. Monika Nowosadko była najładniejsza, skromna - 4 na Miss Swiata i 2 na Miss Europe. Mało kto pamięta, że nie tylko była Miss Polonia ale sama publicznośc dała jej tytuł Miss Publicznosci. Co do Bogny...narzeczony zabity zabity przez mafię. Kto to tam wie czy zagranicą nie pomagał jej w karierze. Biznesmen hm. Kto to wie?

  OdpowiedzUsuń