środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`83


LUDZIE WSKAZYWALI NA MNIE PALCAMI: "TA WYGRA!


Eliminacje

 W 1983 r. następuje druga powojenna reaktywacja konkursu Miss Polonia. Organizacji podjęła się "Stołeczna Estrada" i dziennik "Express Wieczorny". Dyrektorem Estrady był wówczas Stanisław Cejrowski, a jednym z jego pracowników Jerzy Chmielewski. Ten ostatni w styczniu 1983 r. złożył w Estradzie projekt imprezy masowej na 8 marca - wybory lokalne ładnej dziewczyny pod patronatem "Życia Warszawy". Cejrowski postanowił pomysł rozszerzyć na wybory "Miss Warszawy". Ponieważ termin realizacji był za krótki Chmielewski zmodyfikował pomysł - otóż w święto kobiet zostanie ogłoszony ogólnopolski konkurs najpiękniejszej Polki. Nastąpi zatem reaktywacja powojennego konkursu Miss Polonia, zawieszonego na 25 lat. Organizacji eliminacji, półfinału i finału podjęła się Estrada, a "Express Wieczorny" zapewniał reklamę.Pierwsze eliminacje odbyły się w maju w Warszawie. Potem zamknięte eliminacje miały miejsce w Olsztynie, Gdańsku, Koszalinie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi i innych miejscach. Po nich nastąpiły lokalne koncerty wyłaniające Najpiękniejsze.

Finalistki


Małgorzata Dzięciołowska, Bydgoszcz
Halina Baniak, Lublin
Bogusława Macińska, Zgierz 
Zofia Dzwonek, Kielce
Inez Tyńska, Katowice
Mirella Braszewska, Gdańsk, 
Barbara Magoń,Wrocław
Lidia Wasiak, Szczecin, Miss Pomorza Zachodniego 
Lidia Melcer, Wejherowo  
Alina Denis, Warszawa, Miss Expressu Wieczornego

Alina Denis
Renata Wojtoń, Katowice
Marlena Strzelecka, Bydgoszcz  
Elżbieta Frej, Świdnik
Gabriela Kotkowiak, Ruda Śląska, Wicemiss Lata z Radiem
Anna Olesiewicz, Szczecin
Jolanta Kochan, Warszawa
Dorota Jóźwiak, Olsztyn
Barbara Podsońska, Wieliczka
Wioletta Jankowska, Warszawa, Miss Mazowsza zobacz
Joanna Pełkowska, Sierpc
Krystyna Puchała, Warszawa, Miss Lata z Radiem


Krystyna Puchała
Krystyna Pniewska, Olsztyn
Elżbieta Pilarska, Łódź
Dorota Michałowska, Wrocław
Dorota Kosmalska, Poznań
Emilia Ginejko, Lublin
Beata Patkowska, Chorzów
Iwona Kołodziej, Warszawa
Olga Kniaziewicz, Drezdenko
Jolanta Borkowska, Słupsk
Ewa Pąsiek, Wrocław, Miss Wieczoru Wrocławia (niewymieniona w folderze)   Finał Koncert finałowy Miss Polonia`83 trwał od 5 do 7 września
Pierwszego dnia finalistki prezentowały się w strojach regionalnych, wieczorowych i bikini.
Drugiego dnia nastąpiła powtórka prezentacji dziewcząt, a następnie publiczność wybrała finałową 20tkę. Ostatecznego wyboru laureatek dokonywało jury trzeciego dnia. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas koncertu we środę 7 września 1983 r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Prowadzący: Wowo Bielicki i Tadeusz Broś. 
W gronie 11 jurorów znaleźli się wyłącznie mężczyźni, m. in. Piotr Fronczewski.  
W części artystycznej wystąpili Jan Pietrzak, Marcin Wolski, Andrzej Zaorski, Mieczysław Fogg, Andrzej Rosiewicz.
Jako gość honorowy pojawiła się Miss Świata 1982 Mariasela Alvarez Lebron z Dominikany, która dokonała koronacji Miss Polonii. Przyjechała w towarzystwie Julii Morley, prezes MissWorld LTD.


Mariasela Alvarez Lebron na finale Miss Polonia`83. 
Nie była to jej pierwsza wizyta w Polsce, dwa lata wcześniej uczestniczyła w Kongresie Architektów w Sali Kongresowej. 
Na zdjęciu Miss Świata w towarzystwie Wowo Bielickiego, prowadzącego i reżysera widowiska.

 
   


 


Werdykt

Miss Toto (Totalizatora Sportowego) - Jolanta Kochan z Warszawy z nr 16, uczennica zaocznego LO;
I Wicemiss - Gabriela Kotkowiak z Rudy Śląskiej z nr 14, studentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach;

Miss Polonia`83 - Lidia Wasiak ze Szczecina z nr 8, Miss Pomorza Zachodniego, studentka fizjoterapii w Pomaturalnym Studium Medycznym.


Miss Polonia`83 Lidia Wasiak


Po wyborach regionalnych zaczęłam rozumieć, że mam szansę na tytuł. Faworyzowali mnie dziennikarze, dostałam największe brawa od publiczności. Ludzie wskazywali na mnie palcami: "Ta wygra!". Wiedziałam, że się podobam. (...) Ale w Warszawie, tuż przed decydującym finałem, mimo wszystko nie byłam do końca przekonana, że wygram. Gdy prowadzący koncert finałowy zaczął odczytywać ostateczne wyniki wyborów, kątem oka zerknęłam na jego kartkę. Dostrzegłam, ze moja największa konkurentka była na liście druga. Wtedy uświadomiłam sobie, że to ja będę Miss Polonią! (wywiad dla: Izabela Wodzińska-Siemieńska, Uroda 1997)

W nagrodę Miss Polonia otrzymała Fiata 126p, I Wicemiss - wyjazd do Londynu w charakterze obserwatora konkursu Miss World`83, a Miss Toto - telewizor Jowisz.

Miss Polonia Lidia Wasiak reprezentowała urodę polskich kobiet na konkursie Miss World w Londynie (17 listopada 1983) oraz Miss Europe (17 lutego 1985) w Wiedniu.
Wspomnienia Lidii Wasiak: tutaj
W 2004 r. przypomniała o sobie biorąc udział programie "Wyprawa Robinson".

I Wicemiss Gabriela Kotkowiak pracowała jako modelka Mody Polskiej, prezentowała odzież firm polskich i zagranicznych. Nakręciła kilka reklam.

Gabriela Kotkowiak
Jolanta Kochan była fotomodelką

  Krystyna Puchała zagrała w kilku filmach, prezentowała też modę.

................................................................................................
Ciekawostki
Obecna na finale Miss Świata zaprotestowała przeciw prezentacji dziewczętom w kostiumach bikini: Nie do przyjęcia są te skąpe kostiumy, zejścia na widownię, zmysłowy sposób poruszania się. Na znak protestu nie ukażę się na scenie Sali Kongresowej, wśród rozebranych dziewcząt, nawet zapięta po szyję. Aferę udało się zażegnać - organizatorzy wytłumaczyli Najpiękniejszej kobiecie świata, że w ogarniętym kryzysem kraju nie da się natychmiast załatwić regulaminowych tj. jednoczęściowych, zakrywających pępek kostiumów. Złożyli też zapewnienie, że od przyszłej edycji dopełnią powinności odnośnie właściwych kostiumów.

1 komentarz: