poniedziałek, 27 czerwca 2011

Wybory Miss Lata z Radiem

Wybory Miss Lata z Radiem zorganizowano po raz pierwszy w 1983 r., a jego laureatka miała wystąpić w finale Miss Polonia`83. Eliminacje odbyły się w teatrze "Buffo" w stolicy. Kandydatki przyjechały z całej Polski. Zwyciężyła Krystyna Puchała z Warszawy. Drugie miejsce zajęła Gabriela Kotkowiak.Obie wystąpiły na konkursie Miss Polonia`83, gdzie Gabriela Kotkowiak o włos otarła się o wygraną. Krystyna Puchała należała do grona faworytek, ale nie zdobyła żadnego wyróżnienia. Zagrała epizody w kilku filmach, prezentowała też modę.


Konkurs Miss Lata z Radiem wznowiono w latach 90. Wtedy w celu zwiększenia atrakcyjności Programu I w każde wakacje organizowano cykl tras koncertowych Lata z Radiem, w ramach których wybierano Miss Lata z Radiem. Warunkiem było ukończone 16 lat, posiadanie poczucia humoru i odwagi, natomiast nieważne było wykształcenie ani stan cywilny. Każde wybory to odrębna, interesująca historia, o których opowiedział prowadzący Roman Czejarek w swojej książce :" Moje Lato z Radiem".

Los laureatki z 1993 r. Katarzyny Szczepaniak przypominał bajkę o Kopciuszku. Dziewczyna z małej miejscowości, żyjąca w skromnych warunkach i dojeżdżającą autobusem 50km do pracy w Warszawie, została po wyborach cenioną sekretarką w redakcji "Lata z Radiem", gdzie przepracowała kilka lat. Potem pojawił się książę z bajki - zakochała się ze wzajemnością w brytyjskim arystokracie, który w Polsce prowadził poważne interesy. Wzięła z nim ślub i wyjechała do Kanady.

W 1995 r. na Kortach Legii zwyciężyła Katarzyna Tupaj z Kielc, rezolutna studentka Zarządzania i Marketingu. Później pracowała m. in. jako Szef Biura Obsługi Prawnej i Organizacji Pracy Zarządu w Polskim Radiu Rozgłośni regionalnej w Kielcach.

W 1996 r. konkurs wygrała zgrabna jak łania Monika Saderska, a tytuł Miss Publiczności, Miss Internetu i Miss Audiotele wywalczyła Marzena Słupkowska. Marzena Słupkowska  została potem znaną prezenterką pogody w TVP1 oraz prowadzącą program "Pora na doktora".


Miss Lata z Radiem w 1997 r. została Ewelina Rydzyńska, potem znana projektantka mody i stylistka.


Dwie laureatki konkursu Miss Lata z Radiem - Adrianna Gerczew i Monika Angermann miały możliwość reprezentowania Polski na dużych konkursach międzynarodowych, co uczyniły z sukcesem i przywiozły do Polski cenne tytuły.


Miss Lata z Radiem 1998 r. Adrianna Gerczew na wyborach Miss International 1999 weszła do Top15. Kolejne wybory to elekcja Miss Europe 2001 w Bejrucie (pierwotnie miała jechać na Miss Europe 2000, ale imprezę odwołano).
 - Nie wierzyłam w wygraną - wspomina Adrianna. - Była naprawdę silna konkurencja. Piękne dziewczyny, doskonale ubrane.
Kandydatki do tytułu Miss Europy 2001 miały suknie szyte przez najlepszych kreatorów mody, po 20 tyś. dolarów jedna. Polka kupowała swoje kreacje w krajowych butikach.
- Np. za suknię finałową (niebieska, przetykana  złotą nitką, ażurkowa) zapłaciłam tysiąc złotych. Kiedy podczas konferencji prasowej, na  którą wszystkie dziewczyny włożyły własne finałowe suknie, zobaczyłam ich kreacje, wpadłam w kompletną panikę: co ja tu robię, trzeba było zostać w domu! Ale wzięłam się w garść.


 
Adrianna Gerczew
Ostatecznie zdobyła tytuł I Wicemiss Europy 2001.

Prawdziwe nerwy pojawiły się podczas finału - jako pierwsza z pięciu finalistek została wywołana na scenę i okazało się, że konferansjer nie mówi po angielsku, lecz po francusku. Natomiast Polka władała tylko angielskim i... bułgarskim,  po tacie. W końcu sprowadzono  tłumaczkę, która  tłumaczyła pytanie konferansjera  z francuskiego na ... rosyjski, a Adrianna odpowiadała po angielsku. Czat z Adrianną Gerczew w 2002 r. : czat.wp.pl/id_czata,850,zapis.html .


W 2001 r. koronę Miss Lata z Radiem zdobyła Monika Angermann z Opola.

Monika Angermann
Następnie we wrześniu 2002 wystąpiła na wyborach Miss International w Tokyo, gdzie weszła  do Top12. W październiku 2002 r. zwyciężyła w konkursie Miss Model of Poland, który w Polsce odbył się po raz pierwszy. Współorganizatorem konkursu była Małgorzata Rożniecka.
Wybory miały miejsce w Teatrze Polskim w Szczecinie. Zaprezentowało się 15 dziewczyn. Wyjścia dziewcząt przeplatały się z występami maga i aktorów Teatru Polskiego, którzy wjeżdżali na scenę m. in. na motocyklach. Zamiarem reżysera Adama Opatowicza było przeniesienie widzów w świat  paryskich kawiarenek i kabaretu.
W nagrodę Monika Angermann wyjechała w listopadzie 2002 do Istambułu na wybory Miss Model of the World 2002, gdzie zasiliła Top15. Jej ostatni konkurs to Miss Europe 2002 w grudniu 2002 w Bejrucie, podczas którego uplasowała się w Top10.

Monika marzyła o zawodzie prawnika, studiowała zarządzanie i przedsiębiorczość oraz prawo finansowe w Warszawie, następnie kontynuowała naukę za granicą.


 W związku z utratą zainteresowania, wybory Miss Lata z Radiem po raz ostatni zorganizowano w 2004 r. i wygrała je po raz pierwszy mężatka. Próbę reaktywacji podjęto w 2009 r. z okazji Rycerskiego Lata z Radiem, kiedy to wybrano Białogłowę Lata z Radiem. Wygrała Paulina Tańska.


Ciekawostki:
*Syn Krystyny Puchały - Michał Marciniak w 2014 r. objął fotel Dyrektora Generalnego Miss Polonia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz