piątek, 24 czerwca 2011

Wybory Mrs. Polonia / Mrs. Poland

Po wyborach Miss Polonia`30, w cukierni przy Koszykarskiej w Warszawie dało się słyszeć taką rozmowę [za: W. Grubiński, Patałachy, Miss Polonia i rozwody]:

"Cztery dojrzałe damy przegryzały pączkami szybką wymianę zdań na nieprzestarzały nigdy temat olimpjady piękności. (...) Wszystkie były za panią Zofią Batycką, wszystkie akceptowały wybór dwóch ślicznych wicemisek, panny Sławy Malczewskiej [warszawianki] i panny Larysy Wińkowskiej [z Poznania], aż wreszcie wyłonił się projekt nowego konkursu. Zawiesista blondynka w niezwykle gustownym, czarnym toczku na główce (...) rzekła głosikiem cieńszym niż ostrze igielne:
- Oprócz konkursu na Miss Polonię powinien być równolegle ogłoszony konkurs na Madame Polonię.
- Jak to?
- Konkurs na najpiękniejszą mężatkę, wdowę czy rozwódkę.
Trzy pozostałe panie wykrzyknęły: - Racja!Pani w toczku ciągnęła: - Bo po pierwsze, dzieje się niesprawiedliwość ogromnej ilości kobiet, które nie są temu winne, że wyszły za mąż, a po drugie, takie segregowanie kobiet na uprzywilejowane panny i krzywdzone mężatki jest niedemokratyczne, to wytwarzanie obywatelek drugiego rzędu. Trzeba przeciw temu zaprotestować. Mamy przecież posłanki w Sejmie i radne w magistracie".

I oto po latach uczyniono zadość temu pomysłowi powołując w 1989 r. konkurs Dziewczyna Roku, w którym mogły brać udział zarówno panny, jak i mężatki. W 1990 r. wyłoniono zaś oddzielnie Dziewczynę Roku`90 i Mrs. Poland`90.

Tytuły najpiękniejszych mężatek zdobyły:

Mrs. Poland`90 - Ewa Baranowska.
Mrs. Poland`91 - Dominika FiukMrs Poland`90 - Ewa BaranowskaNatomiast 9 sierpnia 1991r. w kołobrzeskim amfiteatrze został zorganizowany, jedyny jak się okazało, konkurs Mrs. Polonia 1991. Organizatorem było Biuro Miss Polonia. Po serii eliminacji w dużych miastach, dwutygodniowe zgrupowanie przygotowujące do koncertu finałowego odbyło się w Sarbinowie.

Na finale kandydatki prezentowały się m. in. w kostiumach kąpielowych, sukniach wieczorowych, w zestawie: fartuszek, kuse wdzianko i z wałek w ręku oraz w ubiorach sportowych. Na scenie wystąpili też: Jacek Borkowski, Tadeusz Drozda, Stefan Friedman, Krzysztof Jaroszyński, Emilian Kamiński, Ryszard Rynkowski, Jacek Skubikowski, Mieczysław Szcześniak oraz kabaret Otto.W jury znalazł się prezydent Mrs. World - David Marmel z USA.

Spośród 14 kandydatek zwyciężyła Róża Gołasiewicz-Klat z Gdańska, znana już jako I Wicemiss Polonia`88. W nagrodę otrzymała Wolkswagena cabrio, kuchenkę mikrofalową Sharp oraz artystyczną lampę witrażową. Koronacji dokonała panująca Miss Polonia`91 Karina Wojciechowska. 

Pozostałe tytuły:  1 wiceMrs. - Aldona Piątek, nauczycielka muzyki, 2 wiceMrs. - Ewa Wojnowska, specjalistka finansowo-podatkowa oraz Mrs. Publiczności - Beata Zaniewska, fryzjerka. Każda z nich otrzymała telewizor kolorowy Elemis.

Wybory zakończył bal w hotelu "Solnym".

Róża Gołasiewicz-Klat w wygranym aucie


***

Przez kilka lat organizowano wybory najpiękniejszej mężatki na Wybrzeżu.Finał wyborów Mrs. Wybrzeża 1992.***

Zanim jeszcze oficjalne polskie wybory najpiękniejszej mężatki zostały zainaugurowane, jesienią 1989 r. w Salzubrgu w Austrii w wyborach Najpiękniejszej Europejki w tej kategorii wzięła udział Ewa Grabarczyk, znana fotomodelka. Otrzymała ona tytuł II wiceMrs. Europy`89 i zaproszenie na wybory Mrs. World w Hongkongu. Zagrała epizody w kilku filmach m. in. Piłkarski poker.
Ewa Grabarczyk

***
Konkurs na najpiękniejszą mężatkę został reaktywowany prawdopodobnie w 2006 r., kiedy to "Miss Mężatek" wybrano Agnieszkę Szczurowską z Lublina. Wystąpiła ona 29 kwietnia w Sankt Petersburgu na konkursie Najpiękniejszej mężatki świata, gdzie została wybrana II wiceMrs.


W 2009 r. na Mrs. Polska wybrano Urszulę Jasienowicz z Białegostoku. Wzięła ona następnie udział w konkursie Mrs. World, zajmując w nim lokatę w Top10.Finał Mrs. Poland 2011 wygrała Monika Goździalska , która na światowym konkursie Mrs. World została wybrana III WiceMrs.

Mrs. Polski 2014 - Joanna Sendecka z Bielska Białej***
Polki na międzynarodowym konkursie Mrs. World:
1986 (Honolulu) - Ava Paszko,
1989 (Las Vegas) - Anna Łukaszuk,


Polka na Mrs. World`89

1995 (San Jose, Kostaryka) - Viola Szweda (nagroda dodatkowa "Mrs. Fitness"),
1999 (Jeruzalem, Izrael) - _ _ (nagroda dodatkowa "Mrs. Fitness"),


Mrs. Fitness`99
2000 (Las Vegas) - Eva Rich (półfinalistka),
2001 (Las Vegas) - Irina Malek,
2003 (Las Vegas) - Ewa Kindla-Ludyga,
2005 (Sahara Lake City, Indie) - Izabela Zdrodowska,
2006 (St Petersburg, Rosja) - Agnieszka Szczurowska (6. miejsce),
2007 (Soczi, Rosja) - Małgorzata Kozłowska (półfinalistka),
2009 (Vung Tau City, Wietnam) - Urszula Jasieniowicz (Top8),

Urszula Jasieniowicz wyczytana do Top8 na Mrs. World 2009

2011 (Orlando, Floryda) - Monika Goździalska (Top6 -III Wicemiss ),
2014 - Joanna Sendecka

4 komentarze:

 1. co ciekawe konkurs Mrs Wybrzeża (pierwszą Mrs Wybrzeża była Aldona Piątek) odbywał się jeszcze przez parę lat (były transmisje w TVP Gdańsk), a organizatorzy twierdzili, iż odbywa się on w ramach Mrs Polonia (?).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewa Grabarczyk i Róża Gołasiewicz-Klat ( miss wybrzeża wicemiss Polonia 88 i 3 wicemiss charm international oraz miss foto - nie brały udziału w mrs world bo była przerwa w organizacji. Jak pech to pech. Jednak nie wiadomo nic o organizacji mrs europe w innych latach niż w 1989.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziewczyna Roku Dziewczyna Roku to szansa dla wdzięku i uroku.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewa Kindla była finalistką Best Model of Poland (agencja Link) i zdobyła drugie miejsce na Miss Tourism International of the World

  OdpowiedzUsuń