środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`58Eliminacje

W 1958 r. organizatorzy ponownie przeprowadzili wybory regionalne w kilku województwach, m. in.: 16 marca odbyły się wybory Miss Warszawy`58 a 18 maja wybory Miss Krakowa`58. 
W dalszych eliminacjach zostało wyłonionych 10 dziewcząt do krajowego finału na warszawskim Torwarze.


Finalistki

Miss Katowic Domicella Gorzkowska,
Miss Wybrzeża Teresa Szczypa,
I Wicemiss Krakowa Krystyna Żyła,
Miss Łodzi Krystyna Zajkowska,
Miss Wrocławia Monika Szmil,
Miss Bydgoszczy Lucyna Okrucińska,
Miss Poznania Mirosława Leszczyńska,
Miss Rzeszowa Wiesława Pudłówna,
Miss Szczecina Danuta Korolczuk
i Miss Warszawy Zuzanna Cembrowska.


Przygotowania 

Kilka dni przed finałem kandydatki przyjechały do Warszawy i przygotowywały się do finału, ćwiczyły układy choreograficzne, mierzyły stroje od organizatora, brały udział w sesjach zdjęciowych w Łazienkach i na Torwarze.

Koncert finałowy

6 września na warszawskim Torwarze

Prowadzący: Zenon Wiktorczyk


Kandydatki zaprezentowały się czterokrotnie - najpierw w różnego rodzaju sukniach (wizytowych, balowych, historycznych), a na końcu w czarno-białych kostiumach kąpielowych.

Publiczność najgoręcej oklaskiwała krakowiankę Krystynę Żyłę; podobały się też przedstawicielki Łodzi, Poznania i Warszawy.

Krytykowano jednak organizację imprezy; bolączką był ścisk, oślepiające reflektory i słabe nagłośnienie.
Warszawianka Zuzanna Cembrowska 165 cm wymiary 89-58-90

Miss Łodzi Krystyna Zajkowska 164 cm 88-60-90

Krystyna Żyła z Krakowa 170 cm 90 - 59 - 91


W części artystycznej wystąpił m. in. Ludwik Sempoliński oraz Miss Polonia`57 Alicja Bobrowska z mężem Stanisławem Zaczykiem.


Jury

Jury liczyło ponad 30 osób; byli to przedstawiciele świata filmu, mody, literaci, rzeźbiarze, reprezentanci gazet organizujących regionalne wybory, naukowcy. Wśród nich m. in. Jerzy Kawalerowicz, Adam Hanuszkiewicz, Jan Brzechwa, Kazimierz Rudzki.

Porządku pilnowały służby MO, w tym również strzegły garderoby miss.Miss Polonia`58 Zuzanna CembrowskaWerdykt

Konkurs okazał się zwycięski dla 19-letniej tancerki Operetki Warszawskiej Zuzanny Cembrowskiej z Warszawy.

I Wicemiss została 23-letnia Krystyna Zajkowska z Łodzi a II Wicemiss - 20-letnia Krystyna Żyła z Krakowa.


II Wicemiss Krystyna Żyła, Miss Polonia`58 Zuzanna Cembrowska i I Wicemiss Krystyna Zajkowska


Jak donosi prasa, każda z laureatek miała swoich licznych zwolenników, ale największe ich grono od samego początku miała Krystyna Żyła. Oni też przyjęli wyniki z dużym rozczarowaniem. "Kraków, Kraków", "lipa, lipa" - po ogłoszeniu werdyktu przez 20 minut trwały gwizdy i protesty, a przy tym oczy nowo koronowanej Miss Polonii zaszły łzami. Po blisko półgodzinnych zamieszkach widzów zakończono finał, nie realizując programu do końca. "Burzliwy przebieg wyborów", "Gwiazdy i gwizdy" - takie nagłówki pojawiły się w prasie.

Dla Zuzanny Cembrowskiej rozpoczęło się królowanie i udziały w imprezach. Jej pierwszym królewskim obowiązkiem było powitanie na lotnisku śpiewaka Jana Kiepury, przybywającego z pierwszą powojenną wizytą do Polski 7 września.

Zuzanna Cembrowska w roli modelki.

Przez długie lata funkcjonować będzie opinia, że werdykt w 1958 r. był ustawiony oraz niesprawiedliwy, gdyż korona powinna była spocząć na głowie reprezentantki Krakowa. O ile kwestia urody może być dyskutowana, to jednak Zuzanna Cembrowska była lepiej przygotowania do roli Miss Polonii - pracowała wcześniej jako modelka, występowała w spektaklach teatralnych jako tancerka (również nagrywanych przez TV).Wybory Miss Universe`59

Otrzymała zaproszenia na konkursy Miss Universe, Miss Europe i Miss World w 1959 r. Z dwóch ostatnich zaproszeń nie skorzystała ponieważ konkursy miały miejsce późną jesienią, gdy przebywała już w USA. W lipcu wzięła bowiem udział w konkursie Miss Universe na Long Beach w Kalifornii.

Wyjazd za ocean był jej marzeniem, dodatkowo w USA mieszkała jej ciocia, przedwojenna primabalerina Teatru Polskiego, Nina Nowak. Na konkursie Miss Universe`59 odniosła sukces, awansując do finałowej 15-tki.Losy

Nie wróciła do Polski, pracowała jako wzięta modelka m. in. dla Max Factor, zagrała epizody w filmach, brała też udział w licznych imprezach charytatywnych i polonijnych. Początki nie były jednak łatwe, doskwierała jej bardzo tęsknota za krajem, barierą był brak znajomości języka.
"Często na pokazach słyszę, jak publiczność szepcze „Patrz, to jest <<Miss Polonia>>! Sprawia mi to olbrzymią przyjemność. Wiem wtedy, że widzowie kojarzą moją osobę z Polską i że na małą skalę spełniam rolę ambasadora bez teki" – mówiła w wywiadzie.

Wiadomości z 1960 r.


W 1961 r. wyszła za mąż. Po zakończeniu kariery modelki zajmowała się handlem antykami. Zamieszkała na stałe w USA, gdzie zmarła w maju 2012 r.
Zuzanna Cembrowska - 11.05.1940 - 26.05.2012


II Wicemiss Polonia`58 Krystyna Żyła była z zawodu ekspedientką. Pracowała na stoisku z konfekcją w PDT (obecnie Galeria Centrum przy Rynku Głównym). Po finale wróciła do Krakowa i poprzedniej pracy w handlu.


Kilka tygodni po finale prasa poinformowała o wypadku młodej dziewczyny z Krakowa, która wypadła przez okno na zakrapianej imprezie w Grand Hotelu w Warszawie. Pojawiła się szeroko rozpowszechniona plotka, że ofiarą była Krystyna Żyła. Ten skandal spowodował zaprzestanie jego organizacji i to na 25 lat! Po latach dociekliwi dziennikarze ustalili, że II Wicemiss Polonia`58 żyje a dziewczyna która wówczas zginęła nazywała się Krystyna i pochodziła z Krakowa, lecz była to zupełnie inna osoba!

"Piękna, czarnowłosa dziewczyna o fascynującej urodzie", jak określano Krystynę Żyłę, nigdy nie skomentowała oficjalnie krążących na jej temat plotek. W 1981 r. zmarła i tajemnice dawnych wydarzeń zabrała ze sobą do grobu. Jeszcze do dzisiaj osoby wówczas biorące udział w konkursie i ich rodziny często nie wiedzą, że informacje na temat tragicznej śmierci Krystyny Żyły zostały już zdementowane.

W 2011 r. dziennikarz "Focusa Śledczego" (wydanie specjalne nr 2(4)) podjął próbę wyjaśniania zagadki co stało się w Grand Hotelu pół wieku temu.II Wicemiss Polonia`58 i nieoficjalna Miss Publiczności Krystyna ŻyłaI Wicemiss Polonia`58 Krystyna Zajkowska była studentką stomatologii. Znała język angielski i marzyła o dalekich podróżach. Obecnie od wielu lat pracuje jako stomatolog i realizuje swoje pasje podróżnicze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz