poniedziałek, 27 czerwca 2011

Trochę o włosach - konkurs Miss Polonia

Zwyczajowo Miss Polonia była długowłosą blondynką.

Już dwie pierwsze Miss Polonie nie wpisały się jednak dokładnie w ten kanon - pierwsza Miss Polonia, choć jasnowłosa, miała krótkie włosy, a jej następczyni Zofia Batycka była krótkowłosą brunetką.
W latach 20/30 na Miss Polonie wybrano 2 blondynki (Kostakówna, Kowalska, Żabkiewicz), 1 brunetkę (Batycka) i 2 szatynki (Dobrowolska?, Kaczmarkiewicz).

W latach 50. mieliśmy dwie Miss Polonie - blondynkę (Bobrowska) i brunetkę (Cembrowska). Trzeba przy tym zauważyć, że ciekawa sytuacja wystąpiła w 1958 r. - na 10 startujących finalistek, 8 było brunetkami, w tym 6 miało krótkie włosy. W Top3 były same brunetki, w tym dwie krótkowłose.

Lata 80. to czas wyboru długowłosych słowiańskich blondynek, a brunetki nie miały szans na koronę.
Najbliżej zdobycia głównego tytułu były czarnowłose Joanna Karska w 1984 r. i Agnieszka Angelo w 1989 r., ostatecznie jednak skończyły zawody z tytułem I Wicemiss.

W czasach współczesnych pierwszą brunetkę na Miss Polonię wybrano w 1991 r., po niej w latach 90. wybrano jeszcze 3 ciemnowłose Miss Polonie. Za to lata 2000 odznaczają się przewagą Miss Polonii z ciemnymi włosami.

W najnowszej historii czyli w latach 1983-2012 wybrano 18 blondynek (Wasiak, Jaworska, Zawidzka, Nowosadko, Gapińska, Kręglicka, Michalska, Wachowicz, Tylecka, Zielińska, Opęchowska, Kwiecień,  Bergmann, Drozdowska, Borowicz, Jakubowska, Mancewicz, Zawadzka), 10 brunetek (Wojciechowska, Flank, Jonek, Matyjasik, Gorazda, Ratajczak, Cieślik, Tatara, Nowakowska, Krupińska, Biernat ) i 3 szatynki (Fatla, Spieczyńska, Krzan) na Miss Polonie.

Gdyby wziąć pod uwagę również najstarszą historię konkursu czyli lata 30. i 50. do tej statystyki należałoby dodać 3 blondynki, 2 brunetki i 2 szatynki. Łącznie zatem wśród Miss Polonii byłoby 21 blondynek, 13 brunetek i 5 szatynek.

Wśród laureatek włosy koloru rudego miała Miss Foto`98 Luiza Szymańska.

Jeszcze w latach 90. fryzury były bardziej naturalne, choć często stosowano trwałą i rozjaśnianie włosów. Obecnie panuje większa swoboda w kreowaniu koloru włosów finalistek. Jedną z bardziej znanych zmian fryzur było przefarbowanie przed finałem włosów szatynki Agaty Paskudzkiej na kolor rudy. Dopiero po zakończeniu kadencji II Wicemiss 2005 powróciła ona do własnego odcienia włosów.
W tym samym roku Malwinie Ratajczak obcięto włosy na krótko, dzięki czemu wyróżniała się na tle konkurentek i po wygraniu wyborów zapisała się w historii najnowszej jako pierwsza Miss Polonia z krótkimi włosami.

Największymi kameleonami pod względem fryzur były Aneta Kręglicka i Katarzyna Borowicz. Wciąż prezentowały interesujące uczesania, a także zmieniały kolor włosów.

I na koniec ciekawostka - Aleksandra Spieczyńska miała włosy naturalne w pięciu odcieniach. Na konkursie w Dusseldorfie powiedziano jej, że aby w zakładzie uzyskać taki "topowy" balejaż, farbuje się włosy przez cały dzień!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz