środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`85

TO JUŻ PRAWIE REWIA


Po regionalnych eliminacjach oraz zgłoszeniach bezpośrednich do redakcji "Expressu Wieczornego", następnie po półfinale w Krakowie, zostało wyłonionych ostatecznie 25 finalistek: www.misspolonia.com.pl/images/stories/panteon/foldery_miss_polonia/1985.pdf
oraz Beata Listewnik jako rezerwowa.

Od 15 maja finalistki przygotowywały się do finałowego koncertu na zgrupowaniu w Zalesiu Górnym.
Za złamanie regulaminu (samowolne opuszczenie terenu zgrupowania i powrót w późnych godzinach wieczornych) zostały wykluczone z konkursu: jedna z faworytek Edyta Rucińska i Sylwia Karbowiak.

Wybory poprzedził plener fotograficzny w Zalesiu, na którym największym powodzeniem cieszyła się zawodowa modelka Ewa Jesionowska. Jej też przyznano tytuł Miss Foto`85.


Koncert finałowy

Sala Kongresowa, piątek 31 maja i sobota 1 czerwca 1985 r. - 23 finalistki walczą o Volkswagena Golfa (31 maja przewidziano wybór Miss Foto i Miss Gracja, a 1 czerwca ogłoszenie Miss Publiczności, Wicemiss oraz Miss Polonia).
W charakterze gości honorowych przybyli: Miss Europe`84 Juncal Rivero, która miała koronować najpiękniejszą Polkę oraz szef konkursu Miss Europe Roger Zeiler.
Prowadzenie koncertu: Mieczysław Gajda. Jury przewodniczył Zygmunt Broniarek.

 Poziom imprezy był wysoki. Scena mieniła się kolorami, a podziw wzbudziła fontanna, podpatrzona na konkursie Miss Universe`84 w Miami. Choreografia była znakomicie przygotowana. Kandydatki zaprezentowały się m. in. w pięknych wieczorowych i koktajlowych sukniach, wykonanych z ręcznie malowanego milanowskiego jedwabiu oraz w dających tęczowy efekt kostiumach kąpielowych w kolorach: czerwonym, fioletowym, zielonym, niebieskim, żółtym i różowym."To już prawie rewia" - skomplementował ktoś z widowni.

Dziennikarz „Życia Warszawy” tak relacjonował:


„Jedna lubi robić na drutach, druga kocha sztukę, dla trzeciej „najpiękniejsza jest chwila, kiedy okno jest otwarte na ogród w południe”. Inna uwielbia psy, a najbardziej małe brązowe kundelki, gdy jej koleżance najczęściej śnią się egzotyczne kraje. Ta kocha wiatr, piasek plaży, morze i szum fal, a tamta wszystkich ludzi. Inna marzy, żeby zaśpiewać, by zobaczyć Paryż, zostać stewardessą. Tej są miłe spotkania z wrażliwymi ludźmi, a tamtej pasją jest anestezjologia, muzyka starocerkiewna, a jedna nawet lubi gotować…Czy uda się komuś oddać nastrój Sali Kongresowej w dniach finałów Miss Polonia`85? Kto opisze wzruszenie, ściskające za gardło, gdy panny (najpiękniejsze spośród kilkuset, które zgłosiły się do konkursu) tak niebanalnie przedstawiały się publiczności? Kto opisze łzy, które wyciskała zbiorowa na 23 głosy recytacja wiersza Gałczyńskiego? Kto odważy się oddać euforię, jaka ogarnęła salę, gdy 23 panny równo odliczyły od jednego do trzynastu unosząc przy tym nogi jak balet Friedrichstadtpalace i wyskandowały: Miss Po-lo-nia, Miss Po-lo-nia. Pięknie było. Po prostu pięknie. Był to program, który wywołał masowy efekt Isaury. Ludzie szaleli.”


Do finałowej piątki dostały się faworytki: Ewa Jesionowska, Joanna Niedorezo, Katarzyna Zawidzka, Brygida Bziukiewicz i Marta Bąk.


Tytuły komplementarne zdobyły:


Miss Gracja - Brygida Bziukiewicz

Miss Publiczności - Danuta Wojciechowska
 

 

Miss Foto - Ewa Jesionowska
 „(…) Gdy zaczęto ogłaszać wyniki konkursu, ekstaza tłumu doszła do zenitu Sali Kongresowej. Poleciały w górę balony i bańki mydlane, trysnęła fontanna. Głos reżysera – konferansjera wibrował. Wniesiono, jedyny w swoim rodzaju, wiklinowy tron.(…)”  (Ż. Warszawy)


Tytuły Wicemiss przyznano: Joannie Niedorezo z Morąga, studentce Romanistyki na UAM w Poznaniu oraz Brygidzie Bziukiewicz z Warszawy, studentce Akademii Muzycznej w Warszawie.
Obie otrzymały zestawy aparatury video.

Jurorzy byli jednomyślni, aby koronę włożyć na skronie studentki ekonomi z Gorzowa Wielkopolskiego, Katarzyny Zawidzkiej. Było to zresztą do przewidzenia, jak bowiem podał potem dziennikarz Janusz Atlas: "Kiedy pokazała się solo Katarzyna Zawidzka mężczyźni w nabitej Sali Kongresowej podnieśli taki wrzask, że aż małżonki zabierały się do bicia".
Od lewej: I Wicemiss`85 Joanna Niedorezo, Miss Europy`84 Juncal River, która za chwilę włoży koronę na skronie Miss Polonii`85 Katarzyny Zawidzkiej i II Wicemiss`85 Brygida Bziukiewicz


Miss Polonia`85 Katarzyna Zawidzka


Na balu koronacyjnym w hotelu Forum gwiazdą był przewodniczący jury Zygmunt Broniarek, który wzbudził powszechny zachwyt jako "wodzirej, tłumacz, dziennikarz, fraszkopisarz, fraszko deklamator, prezentował też poezję śpiewaną. Człowiek-kabaret" (Ż. Warszawy).


Katarzyna Zawidzka wystąpiła z sukcesami na konkursach międzynarodowych:
15 lipca Miss Universe`85 w Miami (jeszcze bez wyróżnienia), 15 września na Miss International w Tsukubie (czwarte miejsce) oraz 14 listopada na Miss World w Londynie (ósme miejsce)
Katarzyna Zawidzka na konkursie Miss World


Po oddaniu korony pracowała jako modelka we Francji, Włoszech i USA.

W czerwcu 1991 r. wyszła za mąż za francuskiego biznesmena, urodziła 2 synów i zamieszkała na stałe w Paryżu. W Polsce pojawiła się w 2007 r.  na premierze książki o miss " A jednak warto".


I Wicemiss Joanna Niedorezo ("błyszczała erudycją, gustem i ... precyzją makijażu. Prezentowała typ wielkiej damy" -  M. Klat w "Miss Polonia - kulisy konkursów") prowadziła wraz z Bronisławem Cieślakiem koncert finałowy "Mikrofon i ekran" Opole`85 zobacz. Rok po wyborach wyjechała do Paryża, gdzie była modelką na wybiegach największych projektantów zobacz wspomnienia.
Joanna Niedorezo dziś mieszka we Francji

II Wicemiss Brygida Bziukiewicz ("stała się bardzo szybko kimś w rodzaju maskotki zgrupowania. Miała delikatną słowiańską urodę i dużo wdzięku. Była trochę słodką kokietką, ale w najlepszym tego słowa znaczeniu"- M. Klat), studentka Akademii Muzycznej na wydziale wokalno-aktorskim, traktowała swój udział jako zabawę. Nie interesowała jej praca modelki i  kontynuowała studia wokalne. Wzięła udział w "Debiutach" na festiwalu Opole`85, śpiewając piosenkę z repertuaru Anny Jantar. Zagrała epizody w 2 filmach: Na całość i Komedianci z wczorajszej ulicy.Brygida Bziukiewicz
Z sukcesem wystąpiła w wyborach Miss Universe`86 w Miami, gdzie zajęła 4. miejsce zobacz.
Po uzyskaniu dyplomu Akademii Muzycznej w Warszawie wyjechała do USA i zamieszkała w Chicago. Obecnie występuje jako sopranistka na scenach Ameryki i Europy.


Miss Foto Ewa Jesionowska z Warszawy od dzieciństwa ćwiczyła gimnastykę, następnie zajęła się modelingiem, który z sukcesem kontynuowała w wielu krajach.Ewa Jesionowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz