środa, 22 czerwca 2011

Wybory Miss Polonia`84

PIĄTKA Z PLATONA, Z URODY - KORONA


Po eliminacjach wstępnych zakwalifikowano 44 kandydatki, które przygotowywały się do konkursu na zgrupowaniu w Pałacu w Zaborowie pod Warszawą od 30 kwietnia.

Kandydatki: www.misspolonia.com.pl/images/stories/panteon/foldery_miss_polonia/1984.pdf .

Wszystkie kandydatki przeszły naukowe testy badające inteligencję w Pracowni Analizy Charakteru.
Nowością w stosunku do roku poprzedniego było też zorganizowanie pleneru zdjęciowego w Pałacyku w Zaborowie, podczas którego fotoreporterzy wybrali Miss Foto. Plenery stały się odtąd na wiele lat tradycją konkursu Miss Polonia. Drugą nowością była retransmisja w TVP (z jednodniowym poślizgiem) koncertów finałowych.

Finał w pośpiechu został przeniesiony z września na maj, co odbiło się na jakości imprezy, w szczególności części artystycznej. Ten pośpiech był spowodowany faktem wysłania polskiej delegatki na wybory Miss Universe`84 , które odbywały się na początku lipca.

Finałowe koncerty miały miejsce 4 i 5 maja 1984 w Sali Kongresowej w Warszawie.
Ozdobą sceny były schody pośrodku oraz kilka łuków żarówek, wieńczących zastawki z dykty w tle z reklamą sponsorów.

Koncert prowadzili Wojciech Mann i Krzysztof Materna. Finalistki walczyły o Fiata 126p.W charakterze gościa specjalnego przybyła Miss Świata`83 Sarah Jane Hutt wraz z Julią Morley, szefową konkursu Miss World.Na widowni siedzą od lewej: Lidia Wasiak, Julia Morley i Sarah Jane Hutt
 
 
W dniu 4 maja wybrano 11 Miss Regionów oraz 16 dziewcząt do ścisłego finału (nie weszły do niego Miss dwóch regionów), które zaprezentowały się potem w sobotę 5 maja.

Tytuły Miss Regionów otrzymały:

Ewa Pąsiek - Dolny Śląsk,
Agata Kaczmarek - Ziemia Łódzka,
Katarzyna Jacewicz- Wielkopolska,
Magdalena Jaworska - Mazowsze,
Marzena Budzich - Warmia i Mazury,
Aldona Porowska - Kujawy,
Maria Kulczyńska - Dolny Śląsk,
Anita Andrzejczak - Pomorze,
Elżbieta Machlowska - Małopolska,
Mariola Adamiec - ziemia rzeszowska,
Elżbieta Grzesiak - ziemia lubelska.


Muzycznie finał wspomagał Alex Band pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego.
W części artystycznej wystąpiły m. in. Wały Jagiellońskie, które wystawiły własną kandydatkę na Miss - Rudiego Schuberta w czerwonym bereciku z warkoczykiem, uróżowionymi policzkami i ... czarną brodą.
Muzyczny popis dali również panowie Mann i Materna, którzy wyszli na scenę ratując show, gdy część znudzonej publiczności ostentacyjnie opuszczała salę. Wykonali oni francuski przebój "Comment ca va".

(próbka wykonania z innego programu)Jury obradowało pod przewodnictwem Franciszka Starowieyskiego, który aby ułatwić pracę jurorom w kwestii oceny kandydatek zaprezentował wykład na temat kryteriów kobiecej urody, demonstrując na własnym ciele szczegóły przyczepów mięśni, zagłębień, wypukłości i wcięć itp.W prawym dolnym rogu Magdalena JaworskaKandydatki prezentowały się czterokrotnie - dwukrotnie w sukniach wieczorowych oraz dwukrotnie w kostiumach kąpielowych (raz z parasolkami).

Najpiękniejszą kreację - do samej ziemi z prawdziwej czarnej koronki miała Anita Andrzejczak, z zawodu krawcowa.

Publiczności najbardziej podobały się: Magdalena Jaworska z nr 14 i Maria Kulczyńska z nr 25.


Miss Foto`84 - Magdalena Szczepańska


Tytuł Miss Foto`84 przyznano Magdalenie Szczepańskiej z Warszawy.

Tytuł II Wicemiss Polonia`84 i futro z lisów otrzymała faworytkaElżbieta Mielczarek ze Szczecina.
I Wicemiss Polonia`84 to Joanna Karska z Warszawy, nagrodą była 2-tygodniowa wycieczka do Bułgarii.

Miss Polonią`84, Miss Publiczności oraz Najmilszą (tytuł przyznany przez same finalistki) została wybrana Magdalena Jaworska z Warszawy, studentka filozofii na UW ze średnią ocen 4,75.

Jak to podsumowała jedna z gazet: " Piątka z Platona, z urody - korona".
Miss Polonia`84 Magdalena Jaworska
Laureatki: I Wicemiss Joanna Karska, Miss Polonia Magdalena Jaworska i II Wicemiss Elżbieta Mielczarek


 
Po wyborach odbył się bal w hotelu "Forum".

Z wywiadu Magdaleny Jaworskiej dla Panoramy:

-Czy tytuł Miss Polonia to sukces?
- W pewnym sensie jest to sukces, ale sądzę, że niewiele on może zmienić w moim życiu.
(...)
...Studia traktuję poważnie i nie chciałabym z nich zrezygnować.
- No tak, średnia ocen 4,75 zobowiązuje.
- Nie uczę się dla ocen. Lubię dobrze robić to, co mnie naprawdę interesuje.
- Twój ulubiony filozof?
- Platon, Plotyn. Ostatnio w planie studiów mamy właśnie idealistów.
- Nietzsche powiedział, że kobieta filozof należy do komedii...
- Nie sądzisz, że w naszej kulturze wystarczająco długo funkcjonuje mit wtórności płci żeńskiej? Może zweryfikowalibyście wreszcie wasze przeświadczenie jakoby świat był takim, jakim widzą go mężczyźni -wasze narzucone wartości nie są przecież jedynymi. Życie wielokrotnie zmusiło mnie do krytycznego stosunku do autorytetów. Obiegowe sądy mają to do siebie, że funkcjonują a priori, że często wpadamy we własne pułapki, upraszczamy, fałszujemy. I nie powinniśmy szukać usprawiedliwienia w szybkim tempie naszego życia. Trud myślenia, chociaż często gorzki, jest przyjemny, więc od niego nie uciekam.
- Autorytet męski spoczywa na trwałych podstawach ekonomicznych i społecznych. Całą historię kobiet ukształtowali mężczyźni...
- Nie rodzimy się kobietami - stajemy się nimi. Kobieta musi wybierać między potwierdzeniem swej transcendencji a wyobcowaniem się w przedmiot.
- Cóż za nieszczęście być kobietą. Odnoszę wrażenie, że nie dopowiada ci potoczna wizja świata ani zdroworozsądkowe myślenie, ale czy jesteś zawsze w tym konsekwentna?
- Gdybym była zawsze konsekwentna nie byłabym "kobiecą".
- Więc jednak ten stereotyp kobiecości towarzyszy nie tylko nam, mężczyznom. Jesteś wyjątkiem, który potwierdza regułę.
- Wyjątek nie potwierdza reguły. Ten rzekomy truizm służy obronie przed wątpliwościami, zawsze twórczymi. Zapewniam. 


Miss Polonia Magdalena Jaworska reprezentowała Polskę 15 listopada 1984  na Miss World`84 w Londynie, skąd wróciła bez laurów. Jej drugi międzynarodowy występ miał miejsce 25 maja 1985 na Miss Europe`84 w Austrii.

Po oddaniu korony nie próbowała robić kariery modelki lecz wyszła za mąż za kolegę ze studiów i urodziła syna. Studia ukończyła w 1988 r. Pracowała jako wydawca, dziennikarka, krótko jako prowadząca Teleexpress, projektowała ubrania. W 1990 r. wydała książkę " Być albo nie być Miss", gdzie opisała kulisy wyborów. W poczcie Miss Polonii otwierającym książkę umieściła swoje zdjęcie z koroną na palcu. Miało to oznaczać jej zdystansowanie się do konkursu.

Zginęła tragicznie w 1994 r. w wyniku porażenia prądem we własnej łazience.

Wspomnienie o Magdalenie Jaworskiej zobacz .Magdalena Jaworska - 03.06.1961 - 26.07.1994


I Wicemiss Joanna Karska, studentka architektury na UW, reprezentowała Polskę na wyborach "Miss Universe`84". Udział w konkursie otworzył przed nią drzwi na wybiegi światowych kreatorów mody, takich jak Calvin Klein czy Valentino. Dziś na własną, renomowaną firmę projektową w USA.
Była jedną z prowadzących festiwal Sopot`84 zobacz.

II Wicemiss Elżbieta Mielczarek ze Szczecina była studentką architektury Politechniki Szczecińskiej i główną faworytką. Otrzymała prywatny tytuł ufundowany przez Zofię Nasierowską i Franciszka Starowieyskiego - " Miss Malowniczości". Zagrała epizod w "Jak się pozbyć czarnego kota" (1984).


Wspomnienia finalistki Barbary Borówko: tutaj i foto.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz