środa, 22 czerwca 2011

Historia lata 50. , 60. i 70.

Lata 50.Kazimiera Klimczak

Pierwszym polskim akcentem w latach 50. był udział w konkursie Miss Europe`54 Kazimiery Klimczak, wybranej przez Polonię francuską. Otrzymała na konkursie wyróżnienie.

 
W powojennej Polsce organizację konkursów piękności wznowiono w 1956 r., przeprowadzając wybory Miss Sopot 1956. Chociaż impreza nie zaliczała się do udanych, to kontynuowano rozrywkę w temacie wyborów królowych piękności, na którą było wielkie zapotrzebowanie.
Miss Sopot`56 - Elżbieta Sosińska z WrocławiaW tym samym roku baletnica Teatru Muzycznego w Krakowie Krystyna Łobodzińska otrzymała zaproszenie do udziału w Miss Universe`57 w Long Beach w Kalifornii, ale z nieznanych powodów tam nie wystąpiła.
W 1957 r. oficjalnie wznowiono też konkurs Miss Polonia, staraniem "Dziennika Bałtyckiego" i "Expressu Wieczornego". Wygrała go Alicja Bobrowska z Gdańska. 
Miss Polonia`57 Alicja Bobrowska


Rok później ogólnopolski konkurs na warszawskim Torwarze okazał się zwycięski dla 19-letniej tancerki Operetki Warszawskiej Zuzanny Cembrowskiej z Warszawy. 


Miss Polonia`58 Zuzanna Cembrowska


Po skandalu związanym z wyborami w 1958 r., został on zawieszony. Przeprowadzano tylko lokalne wybory jak Miss Wybrzeża, Miss Krynicy czy Miss Juwenaliów.


Lata 60.Marzenna Malinowska pierwsza z lewejMiss Juwenaliów 1959 r. została Marzenna Malinowska, 20-letnia studentka I roku architektury z Dąbrowy Górniczej. Zaproszona przez Fundację Pułaskiego wyjechała następnie na pierwsze wybory Miss International`60 w Long Beach, gdzie weszła do Top15. Po wyborach nie wróciła do kraju i rozpoczęła  studia w Nowym Jorku. Jej losy nie są znane.

Izabela Lipka
Lata 70.

Na  Miss Juwenaliów`70 drugie miejsce zajęła 
Izabella Lipka. Została ona następnie wydelegowana na zagraniczne konkursy i odniosła na nich szereg sukcesów - trzecia lokata na Miss Sportu i Turystyki - Europa`70 na Cyprze, czwarta na nieoficjalnych wyborach Miss Europe`74 na Wyspach Kanaryjskich, tytuł Wicemiss Bursztynu`75 w San Domingo.
 
Współpracowała jako konferansjer z "Estradą Krakowską", była spikerką Telewizji Kraków, prowadziła Studio 2.  Zagrała w filmach, wystąpiła w wielu spektaklach teatralnych - m. in. w  "Dekameronie". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz