środa, 22 czerwca 2011

Historia lata 20. i 30.

Jak długą tradycję mają polskie konkursy piękności? Jak należałoby się spodziewać w kraju słynącym z pięknych kobiet już na pierwszych międzynarodowych wyborach Najpiękniejszej Europejki w 1888 r. w Spa pojawiła się Polka - nieznana z personaliów Poznanianka, reprezentująca Prusy.W kraju prawdopodobnie pierwsze wybory najpiękniejszej Polki zorganizowało czasopismo "Pani"  w 1925 r. Laur zdobyła Halina Łabędzka foto. Była portretowana przez rzeźbiarzy i malarzy, zagrała w filmach w Polsce - Wampiry Warszawy (1925), Bunt krwi i żelaza (1927) i we Francji - Naples au baiser de feu (1925), La tournee de Faribole. Potem wyszła za mąż a ten zakazał dalszych występów na ekranie.

W stolicy dokonano też wyboru Królowej Pracy, Cnoty i Urody na rok 1925, którą została Janina Tuszyńska foto. Dwa lata później warszawianka Aniela Bogucka foto wzięła udział w konkursie europejskiej piękności filmowej  - Miss Europa`27, gdzie zajęła drugie miejsce.  

W kolejnym roku tancerka rewiowa Janina Smolińska, robiąca karierę m. in. we Francji wzięła udział w kilku lokalnych konkursach piękności, wygrała konkursy piękności filmowych w Brukseli i Deauville i została uznana za nieoficjalną Miss Polonię foto. W takim charakterze zawarła kontrakt na objazdy po Ameryce na przełomie 1928/1929 r., gdzie występowała jako tancerka wraz z innym europejskimi pięknościami. W pojedynku na urodę zajęła tam drugie miejsce. Zagrała w kilku filmach, m. in. w słynnym we wszystkich stanach Ameryki "Song of Flame" oraz w "Monsieur le Fox" zobacz. Potem utworzyła własną rewię objazdową "Balet Polski" i występowała m. in. w Paryżu, Afryce i Berlinie.


Ogólnopolskie i oficjalne wybory pod szyldem "Miss Polonia" są organizowane od 1929 r.
Władysława Kostakówna


Pierwsze wybory Miss Polonia`29 wygrała warszawianka Władysława Kostakówna.


        


Po niebywałym sukcesie pierwszego konkursu, do kolejnej edycji:  Miss Polonia`30 zgłosiło się jeszcze więcej chętnych.Tytuł najpiękniejszej Polki przyznano 22-letniej Zofii Batyckiej z Lwowa.

Zofia Batycka I na tym zaprzestano w Polsce organizowania konkursu Miss Polonia.

Komitet Miss Europe zapraszał jednak wybrane Polki, wyszukane m. in. na podstawie lektury polskich czasopism na międzynarodowe konkursy, nadając im jednocześnie tytuł Miss Polonii.
Tym sposobem polską urodę reprezentowały:

na Miss Europe`32 - Zofia Dobrowolska foto
na Miss Universe`32 - Sława Kowalska;
na Miss Europe`34 - Maria Żabkiewicz foto;
na Miss Europe`37 - Józefina Kaczmarkiewicz.


Zofia Dobrowolska była 26-letnią urzędniczką Banku Cukrownictwa w Poznaniu. W 1941 r. wyszła za mąż w Warszawie. W czasie powstania straciła cały dobytek. Po wojnie osiedliła się w Elblągu. 


 

Sława Kowalska -25-letnia pracownica paryskiej "Opieki nad Więźniami". Jej wybór był kontrowersyjny i krytykowany przez prasę. Podobno nie była Miss lecz Mrs.


 
Maria Żabkiewiczówna - 23-letnia mieszkanka Warszawy, z pochodzenia Wilnianka, gdzie pracowała w domu towarowym braci Jabłkowskich a potem w wileńskim oddziale "Wagons Lits Cook". Potem przeniosła się do oddziału warszawskiego, marząc o karierze scenicznej. W pracy sprzedawała bilety na zagraniczne podróże, marząc by choć raz ktoś wypisał jej samej bilet do Paryża. I pewnego dnia to marzenie się ziściło. Z konkursu Miss Europe`34 nie wróciła do Polski lecz pozostała w Nicei, gdzie otworzyła sklep z kapeluszami. Wyszła za mąż za angielskiego lorda. Po wybuchu II wojny św. wyjechała do USA, najpierw do Nowego Jorku, a po pewnym czasie zamieszkała w Filadelfii, gdzie jest pochowana.

Józefina Kaczmarkiewicz
Józefina Kaczmarkiewiczówna urodziła się na wychodźstwie w Westfalii. Po wojnie jej rodzice wrócili do Polski, wychowywała się w Poznaniu. Pewien czas później udała się w rodzicami do Francji. W 1937 r. mieszkała w Barlin (Pas-de-Calais) i pracowała w tkalni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz